Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Ersoy: Devlet Turizm Fonu’nu kafasına göre harcamayacak!

15 Aralık, 2018 | 12:03

Bakan Ersoy: Devlet Turizm Fonu'nu kafasına göre harcamayacak!

Turizm Geliştirme Fonu’yla ilgili merak edilenleri cevaplayan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, fonun gelirlerinin nasıl toplanacağı, nerelere harcanacağı konularında bilgiler verirken, “Devlet bunu kendi kafasına göre harcayacak değil. Dünyada nasıl yapılıyorsa biz de öyle yapıyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin’le birlikte NTV’de katıldığı programda Turizm geliştirme fonuyla ilgili merak edilenlerin cevabını verdi.

Bakan Ersoy: Devlet Turizm Fonu’nu kafasına göre harcamayacak!

Türkiye’nin turizm gelirlerini artırmak için Turizm Geliştirme Fonu’nu geliştirdiklerini belirten Ersoy, bu fon için toplanacak paraların vergi olmadığını fonun gelirlerinin Türkiye turizminin gelişmesi ve tanıtımı için sektör oyuncularının vereceği kararlar doğrultusunda harcanacağını söyledi.

Fonun gelirlerinin sektör oyuncularının yönetiminde olduğu fon tarafından harcanacağını belirten bakan Mehmet Ersoy, “Tutup da devlet bunu kendi kafasına göre harcayacak değil. Dünyada nasıl yapılıyorsa bizde öyle yapıyoruz. 11 kişi olarak planladığımız Yönetim kurulunda ağırlıklı olarak özel sektör STK temsilcilerini yerleştiriyoruz.

Devletten sadece bakan, bakan yardımcısı ve Tanıtma Genel Müdürü olmak üzere üç kişi oluyor içinde. Geri kalan THY, Gastronomi Derneği Başkanı, seyahat acentelerini temsilen TÜRSAB ve diğerleri hepsi dışarıdan seçilmiş kişiler. Oraların başkanları. Onlara koltuk vereceğiz yönetsinler diye. Bizim hedefimizi turizmi, turizmin yatırımcılarıyla birlikte şekillendirmek. Taşın altına elini koymuş kişilerin yöneticileri bu fon içinde yönetici olacaklar” açıklamasında bulundu.

Turizm Fon gelirleri nereye?

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy fonda toplanacak gelirin nereye harcanacağını, “Fonda toplanacak gelirin yüzde 70 kısmı doğrudan tanıtıma gidecek. Yaklaşık yüzde 10’u da profesyonel kadroyla ilgili harcamalara gidecek. Kalan kısmı da yatırım ofisi diye bir bölümümüz var. Burada ana hedefimiz yabancı yatırımcıları da Türkiye’ye çekmek. İlk etapta Türkiye’yi 7 bölgeye sınıflandırmak istiyoruz” şeklinde açıkladı.

Fona katılımın gönüllülük esasına göre

Fona katılımın gönüllülük esasına göre yapıldığını belirten bakan Mehmet Ersoy, “Fonun profesyonel çalışanları hariç fonun yönetiminde yer alacaklara hiçbir şey ödenmiyor” dedi.

“Yüzde 50’in yüzde 5’ini bile alamayız”

Yatırım fonu için toplanacak paraların ortalama olarak bakıldığında turizmcilerin gelirlerinin yüzde 1’i bile olmayacağını belirten bakan Ersoy, “Ama gelir artışı hedefimiz yüzde 50. Yüzde 50’ye konsantre olmamız lazım. Yüzde 1’in hesabını yapmaya başlarsak yüzde 50’in yüzde 5’ini bile alamayız. O zaman Türkiye yüksek turizm geliri elde eden ülke olma yolculuğuna çıkamaz. Bu konuda kafaların değişmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Geri dönüş de hızlandıracak

Turizm Geliştirme Fonu’nu planlarken turizm yatırımlarının geri dönüşünü de hızlandırmayı amaçladıklarını belirten Mehmet Ersoy, “Turizm yatırımlarının geri dönüşünün 10 yılın altına düşmesini hedefliyoruz. O zaman daha uluslararası yatırımcılar için de çok cazip hale gelecek turizm sektörü.” diyerek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür ve Turizm Bakanı, Mehmet Ersoy, Oya Narin, Turizm fonu, Turizm gelirleri, Turizm Geliştirme Fonu, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı, Türk turizmi, TÜRSAB, Yatırım fonu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları