Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Ersoy: Bedava vermeyeceksiniz. Türkiye’de bedava veriyorsanız, mundar ediyorlar!

10 Eylül, 2018 | 09:55

Bakan Ersoy: Bedava vermeyeceksiniz. Türkiye'de bedava veriyorsanız, mundar ediyorlar!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm yatırımları için verilen arazi tahsisleri hakkında, “Bir şeylerin bedavaya verilmesine karşıyım. Parayla sattıklarımızın hepsi yapmış, bedava verdiklerimiz 20 yıl geçmiş hala uzatma talep ediyor. Bir şeyi bedava vermeyeceksiniz. Türkiye’de bedava veriyorsanız, mundar ediyorlar” dedi.

Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki Efes Kongre Merkezi’nde turizm sektör temsilcileriyle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, turizm yatırımları için verilen arazi tahsisleriyle ilgili konulara değindi. Teşvikleri, taşıma suyla değirmen döndürmeye benzeten bakan Ersoy, teşvik yerine doğru planlama ve proje çalışmasının yapılması gerektiğini, bunun için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Bakan Ersoy: Türkiye’de bedava veriyorsanız, mundar ediyorlar!

Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye’nin kaynaklarının doğru değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Tahsislere yatırımcı bulacağımdan hiç şüphem yok. Yabancı yatırımcı da getireceğim, gerekli yasal düzenlemeleri de yapacağız. Biz onun ihalelerini yaptığımız zaman göreceksiniz.

Ben bir şeylerin bedavaya verilmesine karşıyım. Zamanında bedava verilen yatırımların uzatılması talebi yapılıyor. Parayla sattıklarımızın hepsi yapmış, bedava verdiklerimizin hepsi 20 yıl geçmiş hala uzatma talep ediyor. Bir şeyi bedava vermeyeceksiniz. Türkiye’de bedava veriyorsanız mundar ediyorlar.” şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy konuşmasına şöyle devam etti:

“Hem yatırım yapmıyorlar hem de yatırım yapacak adamın önünü kesiyorlar, çok yanlış. O yüzden benim şahsi düşüncem teşvikler, taşıma suyla değirmen döndürmektir. Hiçbir faydasını görmüyoruz. Bir şeyleri bedava vermek de maalesef yanlış algılanıyor toplum tarafından. Biz, hepsini ihale usulüyle ve mümkünse değerinin altında vermemek kaydıyla.

Bazı şeyler değerini bulmazsa ihaleyi de yapmayı düşünmüyoruz. Alt taban belirleyeceğiz ihaleleri yaparken. Bir şey ya değerinde gidecek Türkiye’de bundan sonra ya da gitmeyecek. Türkiye’nin kaynaklarını değeriyle vermesi lazım bu saatten sonra. Buradan elde ettiği gelirlerle de sizin bana sunduğunuz altyapı sorunları, yollar, arıtma tesisleri bunların hızlı bir şekilde çözümlenmesi lazım. Biz böyle bir politika planlıyoruz. Birkaç ay içerisinde bu politikalarımızı açıklamaya başlayacağız.”

“Belediyeler ve otel birlikleri taşın altına elini koysun”

Turizm sektörünün hızlı geliştiğine ve altyapı çalışmalarının da turizmin hızına göre yapılması gerektiğinin altını çizen bakan Ersoy, başında bulunduğu bakanlığının bir fon oluşturduğunu belirterek, belediyeler ve otel birliklerinin de taşın altına elini koyması gerektiğini söyledi.

“Biz beceremezsek raconu devlet keser”

Türkiye’de girişimcilerin dernekleşmeyi çok sevdiğini ancak derneklerin büyüdükçe de bölündüğünü, bunun yerine tek çatı altında toplanmalarının doğru olduğunu ifade eden Turis Bakanı, “İşi ‘Biz beceremedik raconu, devlet kessin’e getiniliyoriş. Sayın Cumhurbaşkanımız ezber bozdu, turizmci atadı. Bizim de ezber bozup bir şeyleri kendimizin yapması lazım.

Yine pası Cumhurbaşkanına atmamamız lazım. Tabii ki de beceremezsek raconu devlet keser ama Cumhurbaşkanımız güzel bir örnek verdi, ‘Kendi raconunuzu kendiniz kesin.’ dedi, turizmci atadı. Biz bu çözümleri geliştirebilirsek eğer bundan sonra da bu gelenek devam eder, hepimizin de yararına olur.” diyerek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bedeva vermeyeceksiniz, Efes Kongre Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanı, Kuşadası, Mehmet Ersoy, Mundar ediyorlar, Turizm sektörü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları