Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Elvan: Turizm’de bu yıl Almanya rüzgarı esebilir!

26 Ocak, 2018 | 12:24

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) 2018 yılı değerlendirme toplantısına katılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Bir yandan terör yuvalarını dağıtırken, diğer yandan ekonomimizi büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Uluslararası turist sayısının 2016’da 1.2 milyar kişiye ulaştığı bilgisini aktaran Elvan, bu rakamın 2023’te 1.5 milyara, 2030 yılında ise 1.8 milyara ulaşmasının beklendiğini ifade ederek, “Türkiye daha fazla turist çekebilir, daha fazla döviz elde edebilir” dedi.

Önceki yıllarda ilk sırada yer alan Almanya’nın 2017’de birinciliği Ruslara kaptırdığını hatırlatan Elvan, Almanların bu alanda birinciliği tekrar ele geçireceklerine inandıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Turizmde yatırımcılarımızın yanındayız, sizlerle birlikte hareket etmeye devam edeceğiz. Yatırımcıların kamu ile iş ve işlemlerinde kolaylıklar beklediğini biliyoruz. Bunun için bürokratik işlemlerin azalması konusunda çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Turizm sektörüne yönelik desteklere bundan sonra da devam edeceğiz.”

‘Gelir yükselmeli’

TTYD Başkanı Oya Narin ise, “Erken rezervasyonlara baktığımızda 2018’de Alman turizminde yüzde 70 bir artış gözlemliyoruz” dedi. Gelir artışını yükseltmenin turist sayısından daha önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Narin, turizmi 12 yaymak için yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

“Bizim için gelen döviz ve satış fiyatları da bir o kadar önemli. Onların da yükselmesi önemli. Şu an 650 dolarda kapatacağız. 2014’te 800 doların üzerinde rakamlar gördük. Tekrar gelir artışını o noktalara çekmemiz, gelen turist sayısından daha önemli.

Sayın Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’ın da ifade ettiği gibi bizim turizmde dönüşüm planı dediğimiz turizm 12 aya yayma, turizm kasabalarındaki 180 ve 210 günlük turizm dönemini sürdürülebilir hale getirmek için yeniden turizmde dönüşüm projesine ihtiyaç var. Bu konuda sürdürülebilir turizm adına çalışmalar yapmamız gerekiyor.”

Michael Frenzel’den ilave sefer müjdesi

Almanya Turizm Endüstrisi Federal Birliği Başkanı Michael Frenzel ise Türkiye’nin muazzam ve gittikçe güçlenen bir turizm potansiyeli olduğunu belirterek, “Bu şekilde devam ettiği takdirde 2018 ve sonrasında daha önceki rakamları hatta 4 milyon Alman turist sayısını yeniden elde etmek gayet mümkün” dedi.

Kendisinin de daha önce çalıştığı Alman TUI’nin, “Almanya’da Türkiye’ye ve özellikle Antalya’ya yönelik erken rezervasyonlarda yüzde 70’lik bir artışın söz konusu” açıklamasını hatırlatan Frenzel, bu ülkeden Türkiye’ye yönelik uçak seferleri için ilave 100 bin kişilik uçuş konulacağını söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alman rüzgarı, Almanya Turizm Endüstrisi Federal Birliği Başkanı Michael Frenzel, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TTYD, TTYD Başkanı Oya Narin, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları