Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Çelik’ten Nurullah Ataç mesajı

18 Mayıs, 2013 | 13:43

turizm-bakani-omer-celik Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ziya Paşa ve Nurullah Ataç’ın vefatlarının 56. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Çelik, mesajında, Ataç’ın, dilde yalınlaşma ve özleştirme deviniminin savunucularından olduğunu belirtti.

Türk yazın hayatında eleştirileri ve denemeleriyle tanınan Ataç’ın, Türkçe’deki yabancı sözcükleri kullanmayarak yazı diliyle konuşma dili arasındaki uçurumu kapatmak için çaba sarf ettiğini vurgulayan Çelik, “Kullandığı özgün Türkçe ile hem dönemin yazarlarını hem daha sonraki kuşakları etkilemiş değerli bir edebiyatçımızdır. Türkçe’ye ve yazın hayatımıza yaptığı katkıları asla unutulmayacak olan Nurullah Ataç’ı ölümünün 56. yılında saygı ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Çelik Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli devlet adamlarından olan Ziya Paşa’yı da rahmetle andığını bildirerek, Ziya Paşa’nın Tanzimat Dönemi’nin en çok eser veren yazarlarından biri olduğuna değindi.

Batılılaşma hareketinin öncülerinden olan Ziya Paşa’nın hem sanat alanında hem de devlet kademelerinde kendine yer edinmiş çok değerli bir kültür adamı olduğuna işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

“Üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen, yazdıkları ve hizmetleriyle milletimizin hafızasında kalıcı bir yer edinen Ziya Paşa’yı ölümünün 133. yılında saygı ve rahmetle anıyorum.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür ve Turizm Bakanı, Nurullah Ataç, Nurullah Ataç kimdir, Nurullah Ataç ölüm, Ömer Çelik, Turizm Bakanı, Turizm bakanı Ömer Çelik, Ziya Paşa,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları