Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Çelik’ten Nurullah Ataç mesajı

18 Mayıs, 2013 | 13:43

turizm-bakani-omer-celik Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ziya Paşa ve Nurullah Ataç’ın vefatlarının 56. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Çelik, mesajında, Ataç’ın, dilde yalınlaşma ve özleştirme deviniminin savunucularından olduğunu belirtti.

Türk yazın hayatında eleştirileri ve denemeleriyle tanınan Ataç’ın, Türkçe’deki yabancı sözcükleri kullanmayarak yazı diliyle konuşma dili arasındaki uçurumu kapatmak için çaba sarf ettiğini vurgulayan Çelik, “Kullandığı özgün Türkçe ile hem dönemin yazarlarını hem daha sonraki kuşakları etkilemiş değerli bir edebiyatçımızdır. Türkçe’ye ve yazın hayatımıza yaptığı katkıları asla unutulmayacak olan Nurullah Ataç’ı ölümünün 56. yılında saygı ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Çelik Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli devlet adamlarından olan Ziya Paşa’yı da rahmetle andığını bildirerek, Ziya Paşa’nın Tanzimat Dönemi’nin en çok eser veren yazarlarından biri olduğuna değindi.

Batılılaşma hareketinin öncülerinden olan Ziya Paşa’nın hem sanat alanında hem de devlet kademelerinde kendine yer edinmiş çok değerli bir kültür adamı olduğuna işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

“Üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen, yazdıkları ve hizmetleriyle milletimizin hafızasında kalıcı bir yer edinen Ziya Paşa’yı ölümünün 133. yılında saygı ve rahmetle anıyorum.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür ve Turizm Bakanı, Nurullah Ataç, Nurullah Ataç kimdir, Nurullah Ataç ölüm, Ömer Çelik, Turizm Bakanı, Turizm bakanı Ömer Çelik, Ziya Paşa,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları