Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Çelik’ten Nevruz ve Aşık Veysel mesajı

20 Mart, 2013 | 15:56

Bakan Çelik'ten Nevruz ve Aşık Veysel mesajı Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Nevruz Bayramı ve Aşık Veysel’in ölümünün 40. yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Bakan Çelik, Nevruz ile ilgili, “Dünyanın kuzey yarıküresinde yaşayan halkların çok uzun bir tarih boyunca yılbaşı olarak kutladığı insanlığın en eski mevsimlik bayramıdır.” dedi.

Farsça ‘Yenigün’ anlamına gelen Nevruz’un, tarih boyunca yılbaşı olmaktan daha öte, diriliş, uyanış, yeniden doğuş, bolluk ve bereketin sembolü olduğuna dikkat çeken Çelik, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bu kutlu günde bizler de birbirimizi anlamanın, hoşgörü ve paylaşmanın önündeki engelleri aşarak bizi birbirimize bağlayan ve hep birlikte yükselmemizi sağlayan anlayış düzeyine ulaşmalıyız. Bu nedenle 2013 yılı 21 Mart’ı Nevruz gününün çok büyük bir anlamı ve tarihi bir önemi vardır. Bugün kardeşlik ve barış seslerini yükseltelim. Bugün hayır isteyelim, şerleri uzak tutalım. Bugün herkes için iyilik ve güzellik isteyelim. Bizim kardeşliğimiz ve birliğimiz tarihin en çetin sınavlarından geçmiş, her türlü belaya ve fesada rağmen sağlam kalmış bir birlik ve dayanışma destanıdır. Bu destan yoluna kararlılıkla devam edecektir.” açıklamasını yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, halk ozanı Aşık Veysel’in vefatı için de şunları dile getirdi:

“Öz kültürümüzün ve aşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden Aşık Veysel’in ‘sadık yari kara toprağa’ kavuşmasının üzerinden tam 40 yıl geçti… Nesiller onun dizeleriyle büyürken, sanatımız da şiir ve ezgileriyle beslendi ve zenginleşti. ‘Ben giderim adım kalır, dostlar beni hatırlasın’ diyen, adıyla ve eserleriyle hala dostlarının gönüllerindeki müstesna yerini dün olduğu gibi bugün de koruyan büyük halk ozanı Aşık Veysel’i bir kez daha saygıyla ve özlemle anıyorum.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aşık Veysel, Aşık Veysel ölüm yılı, Aşık Veysel vefat, Bakan Ömer Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı, nevruz, nevruz açıklaması, Nevruz Bayramı, Ömer Çelik, Ömer Çelik aşık veysel, Ömer Çelik kimdir, Ömer Çelik nevruz, Ömer Çelik nevruz açıklaması,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları