Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Çelik, Anadolu Medeniyetleri Müzesi müdürünü görevden aldı

17 Haziran, 2013 | 12:40

Bakan Çelik, Anadolu Medeniyetleri Müzesi müdürünü görevden aldı Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Anadolu Medeniyetleri Müzesi müdürünü görevden aldı.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre,Anadolu Medeniyetleri Müzesi müdürlüğüne “alışveriş merkezi inşaatını savunan” Bursa Müzeler Müdürü Enver Sağır atandı.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberi şu şekilde;

Türkiye Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası ve alışveriş merkezi yapılmaması için ayağa kalkarken Sağır, Bursa’nın Mudanya ilçesindeki Myrleia Antik Kenti’nin üzerinde devam eden alışveriş merkezi inşaatını savunmasıyla kamuoyunun dikkatini çekmişti.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın ilk müzesi olma özelliğini taşıyor ve paleolitik çağ, neolitik çağ, kalkolitik çağ, eski tunç çağı, Asur ticaret kolonileri çağı, Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk çağı, Frig Krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı, Lidya dönemi eserlerini bünyesinde barındırıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Müze Müdürü Melih Aslan’ı görevden alırken yerine yapılan atama dikkat çekti.

Bursa’nın Mudanya ilçesinde geçen yıl temmuz ayında bir alışveriş merkezinin inşaatı sırasında Myrleia antik kenti ortaya çıkmıştı. Buna karşın alışveriş inşaatı çalışmaları devam etmiş ve bu durum sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekmişti. Hatta, konuyla ilgili olarak, Bursa Akademik Odalar Birliği yerleşkesinde nisan ayında “Myrleia Gerçekleri” başlıklı bir panel gerçekleştirilmiş ve panelde konuşan Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, antik kentteki tarihi bulguların çok önemli olduğunu dile getirerek buranın korunması çağrısında bulunmuştu.

Kazılarda ele geçirilen “bronz çocuk heykeli” figürünün çok nadir rastlanan bir eser olduğu da belirtilmişti. O dönem, Bursa Müzeler Müdürü Enver Sağır, “Konuyla ilgili yeterince bilgiye sahip olmayan insanlar birtakım açıklamalar yapıp kamuoyunu yanlış bilgilendiriyor. Müze müdürlüğünün bölgenin tamamında sondaj kazıları yapmadan kazı çalışmalarını tamamladığını ve rapor hazırladığını ileri sürüyorlar. Biz gerekli tüm çalışmaları yaptık. Bu konuda en yetkili kurum biziz ve ne yapmamız gerektiğini çok iyi biliriz.

Gereken çalışmalarımızı da eksiksiz olarak yaptık ve bölge bulduğumuz eserleri de Bursa Arkeoloji Müzesi’ne kazandırdık. Bizim raporumuzun ardından Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ilke kararlarına uygun bir şekilde inşaat çalışmalarının devam etmesi yönünde karar kıldı. İnşaat, kalıntılarının olmadığı bölümde sürüyor. Antik kentin bulunduğu bölüm ise cam ile çevrilerek teşhire açılacak. Vatandaşlar gelip antik kenti görebilecekler” diyerek alışveriş merkezi inşaatını savunmuştu.

Bakan Ömer Çelik, Enver Sağır’ı Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü görevine getirdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Anadolu Medeniyetleri, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi müdürü, Bakan Çelik, Bursa Müzeler Müdürü, Bursa Müzeler Müdürü Enver Sağır, Enver Sağır, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ömer Çelik,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları