Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Çavuşoğlu: Antalya’yı tamamen akıllı yapmamız lazım

20 Haziran, 2018 | 17:51

Bakan Çavuşoğlu: Antalya'yı tamamen akıllı yapmamız lazım

Akdeniz Üniversitesi Teknokenti’nde yer alan şirketlerin yöneticileri ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’nın akıllı kent olması için üzerinde çalıştıkları projeleri anlattı.

Türkiye’nin turizmin başkenti Antalya’da 5 milyon kişilik teknoloji şehri projesini anlatan bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’ya bilişim vadisi gibi bir teknoloji şehri kazandırmak en büyük hayellerinin olduğunu belirterek,
“Birçok farklı alada Ar-Ge yapılacak, üniversitelerle entegre, teknoloji ağırlıklı üretimlerin yapılacağı ve milyonlarca insanın yaşayacağı bir şehir kurmayı planlıyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu: Antalya’yı tamamen akıllı yapmamız lazım

“Türkiye’nin silikon vadisi gibi bir şehri kurması lazım. Bunun için de en uygun yerin Antalya olduğunu düşünüyoruz.” diyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “İstanbul’un göç açısından yükünü alabilecek bir şehre ihtiyaç var. Antalya ulaşım ve sunduğu imkanlarla buna uygun bir kent. Sosyal hayatıyla buraya gelecek akademisyenlerin sıkılmadan çalışabileceği bir şehir” ifadelerini kullandı.

“Huwai ile görüşme halindeyiz”

Çin’in önde gelen teknoloji şirketlerinden Huwai ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Konyaaltı’nda kurulacak teknoloji kenti için çalışmalar yaptığını belirten Mevlüt Çavuşoğlu, “Antalya’yı tamamıyla akıllı kent yapmamız lazım. Planladığımız Teknoloji kentinde sadece Ar-Ge ve üretim olmayacak, sanat, spor tesisleri, golf sahası ve kültürel faaliyetler de olacak” dedi.

“Teknoloji yatırımlarıyla milli gelirimizi yükseltebiliriz”

Yüksek teknoloji yatırımları için bedava arsa dahil her türlü desteği verdiklerini hatırlatan bakan Çavuşoğlu, “Bu konuda sektörler belirlendi ve stratejik planımız hazır. Ancak böyle rekabet edebiliriz. Milli gelirimizi ancak bu şekilde 30-40 bin dolara çıkarabiliriz” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akdeniz Üniversitesi, akıllı kent, Antalya, Dışişleri Bakanı, Huwai, Mevlüt Çavuşoğlu, Teknokent,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları