Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Arslan: DHMİ’yi küresel marka haline getireceğiz

19 Şubat, 2018 | 10:23

bakan arslan DHM küresel

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, havayolunun “halkın yolu” olması için 15 yıldır herkesin yoğun mesai harcadığını ve bunun boşa gitmediğini ifade ederek, “DHMİ artık küresel marka haline gelecek.” açıklamasını yaptı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, havayolunun “halkın yolu” olması için 15 yıldır herkesin yoğun mesai harcadığını ve bunun boşa gitmediğini ifade ederek, “DHMİ’yi artık küresel marka haline getireceğiz.” açıklamasını yaptı.

Bakan Ahmet Arslan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’ne, sahip olduğu birikimi yurt dışındaki firmalara aktarabilmesi için Türkiye dışında şirket kurma yetkisi verildiğini belirterek, “DHMİ artık küresel marka haline gelecek.” şeklinde konuştu.
Bakan Arslan, , havayolunun “halkın yolu” olması için 15 yıldır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere herkesin yoğun mesai harcadığını ve bunun boşa gitmediğini ifade ederek, Türkiye’nin havacılıkta son yıllarda en çok büyüyen ülke olma özelliğini sürdürdüğünü ifadelerine ekledi.

Bakan Arslan: Bugünlere gelmek elbette kolay olmadı

Havacılık sektörünün geliştirilmesinin ve büyütülmesinin ülkemizde kolay olmadığının altını çizen bakan Arslan, “Çok cesur adımlar atılması gerekiyordu. Bu kararların en büyüğü havacılığın serbestleştirilmesiydi. Arkasından yap-işlet-devret uygulamaları geldi. Biz bunları yaparken tabii birileri de ‘Devlet özelleşiyor’, ‘Devlet satılıyor’ diye eleştiriler yapıyorlardı.

Bugünlere gelmek elbette kolay olmadı ama cesaret ve kararlılıkla ülkenizin menfaatine olduğuna inandığınız adımları atarsanız, şüphesiz ki büyük başarılar ardından gelir. Yine havacılığımızı daha da büyütmek için bir dev adım daha attık ve İstanbul’a dünyanın en büyük havalimanını inşa ediyoruz.

Bu kararımıza da gerek ülke içinden gerekse dışından birçok muhalif çıktı ve havalimanını inşa ettirmemek için ellerinden geleni yaptılar. Biz tereddüt dahi göstermeden yolumuza devam ettik ve kısa süre sonra havalimanımızı hizmete açacağız. İşte bu gelişmeler DHMİ Genel Müdürlüğünü de büyüttü ve artık dünyaya açılma zamanı geldi.” şeklinde konuştu

Serbestleşme kararı ve ardından yap-işlet-devret modeli uygulamalarıyla özel sektöre imkan tanıdıklarını anımsatan Arslan, böylece DHMİ Genel Müdürlüğü’ne yeni rakipler oluştuğunu ve bu rekabetin kurumun da önünü açtığını dile getirdi.

Bakan Arslan, dünyada yap-işlet-devret modelinin “Türk modeli” olarak tanındığını ve bu modeli özel sektörde yer alan işletmecilere ve hatta dünyaya öğrettiklerini vurgulayarak, “Karşılıklı sinerji yarattık. Bütün bunlar bir devrimdi. Bu devrimin ikinci basamağı kısmi özelleştirmelerdi. Bunlarla ilgili de yine Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın desteğiyle kanuni düzenlemelerimizi yaptık. Bu düzenlemelerden sonra yap-işlet-devret ile özel sektöre yaptırdığımız tesislerin işletme haklarını imzalanan kira sözleşmeleri kapsamında yeniden onlara devrettik. Böylece kamu-özel iş birliği modelini yaygınlaştırarak yurt içinde diğer sektörlere de mihmandarlık yaptık. Şimdi sıra yurt dışına geldi. Bunun için de her türlü altyapımız hazır.” dedi.

Bakan Ahmet Arslan, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla DHMİ Genel Müdürlüğü’ne yurt dışında şirket kurabilme yetkisinin verildiğine dikkati çekerek, bu sayede kurumun dünyaya açılmasının önündeki engellerin de kalktığını bildirdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bakan Ahmet Arslan, Bakan Arslan, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, DHMİ, DHMİ küresel marka, Türk modeli, ulaştırma, Yap-işlet-devret,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları