Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Arslan açıkladı. Antalya ve İzmir’e yeni havalimanı geliyor

21 Nisan, 2018 | 15:25

Arslan açıkladı. antalya ve İzmir'e yeni havalimanı geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Antalya ve İzmir’e yeni havalimanı yaparak uçuş ağını daha da genişleteceklerini açıkladı.

Türk Sivil Havacılık Akademisi açılışında konuşan bakan Ahmet Arslan, İzmir ve Antalya’ya yeni havalimanlarının yapılacağının müjdesini verdi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilen Türk Sivil Havacılık Akademisi’nin açılışında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, akademinin Türkiye ve AB tarafından ortak finanse edildiğini belirterek, küreselleşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak hızla gelişen havacılık sektörünün toplumsal refahın da en önemli göstergelerinden olduğunu ifade etti.

Bakan Arslan, Türkiye’nin bu kapsamda büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydederek, Türkiye’den 3-3,5 saatlik uçuşla yaklaşık 60 ülkeye ulaşılabildiğini, bu ülkelerin yıllık GSYH’sinin 35 trilyon dolar olduğunu belirtti.

Bu GSYH’den oluşan ticaret ve taşımadan yararlanmada havacılığın önemine değinen Arslan, bu ufukları çerçevesinde havacılıkta 15 yılda büyük adımlar attıklarını söyledi.

“THY, dünyanın en büyük oyuncuları arasında”

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “15 yılda geniş ufkumuz ile Türk sivil havacılığı büyük bir atılım gerçekleştirdi. İlk yaptığımız havacılık sektörünün serbestleşmesiydi. Bugün THY sivil havacılıkta dünyanın en büyük oyuncuları arasında yer alıyor. Bu bizim gururumuz. Ancak sivil havacılığın gelişmesine bağlı olarak başka havayolu şirketlerimiz de büyüdü ve güçlendi.” dedi.

Toplam 55 noktaya uçuş

Sol yıllardaki havacılık sektöründe yaşanan gelişmelerden de bahseden Ahmet Arslan, iki merkezden 26 noktaya gerçekleştirilen iç hat seferlerinin bugün 7 merkezden toplam 55 noktaya uçuş gerçekleştirdiğini, dış hatlarda ise 50 ülkede 60 noktaya sefer düzenlenirken 2017 sonu itibarıyla 119 ülkede 296 noktaya ulaşıldığını sözlerine ekledi.

Bakan Arslan, “Dünyada ulaşamayacağımız hiçbir nokta kalmayacak’ dedik. Bu hedef çerçevesinde Türk sivil havacılığı sayesinde dünyanın en geniş uçuş ağına sahip ülkelerinden biri haline gelindi.” diye konuştu.

2003 yılında 34,4 milyon olan yolcu sayısının geçen yıl 195 milyona ulaştığını ifade eden bakan Arslan, bu yılki hedeflerinin 200 milyonun üzerine çıkmak olduğunu belirtti.

“Antalya ve Alaçatı’da yeni havalimanları yapacağız”

Ahmet Arslan, “Nüfusun neredeyse tamamına yakını 100 kilometre yakınlıkta bir havalimanına sahip olacak” dediklerini belirterek, bu kapsamda 55 havalimanına ulaştıklarını, İstanbul Yeni Havalimanı’nın yanı sıra Rize-Artvin Havalimanı, Çukurova Havalimanı, Yozgat Havalimanı, Karaman Havalimanı, Gümüşhane-Bayburt Havalimanı inşaatının başladığını anlattı.

Arslan, ayrıca Antalya’nın batısında ve Alaçatı’da yeni bir havalimanı yaparak uçuş ağını daha da genişleteceklerini söyledi.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda çalışacak personelin eğitiminin çok önemli olduğunu dile getiren Arslan, bu akademinin de havacılık eğitimi için büyük rol oynayacağını aktardı.

Arslan, tüm alanlarda olduğu gibi havacılık alanında da eğitime önem verilmesi, eğitim politikasının oluşturulması, havacılık sektörünün bütün paydaşları için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahmet Arslan’, Antalya, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, İzmir Alaçatı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türk Sivil Havacılık Akademisi, ulaştırma, Yeni Havalimanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları