Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Arslan: 3. Havalimanı için darboğaz söz konusu değil!

04 Nisan, 2018 | 10:42

Bakan Arslan: 3. Havalimanı için darboğaz söz konusu değil!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul’da yapımına devam eden 3. Havalimanı projesinde herhangi bir darboğazın söz konusu olmadığını, projenin öngörülen sürede tamamlanacağını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul’da yapımına devam eden 3. Havalimanı projesinde herhangi bir darboğazın söz konusu olmadığını, projenin öngörülen sürede tamamlanacağını açıkladı.

İstanbul’da yapımına devam edilen ve 29 Ekim 2018’de açılması planlanan 3. Havalimanı’ndaki çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan bakan Ahmet Arslan, proje hakkında “Dünyanın en büyük havalimanı projesinde finansal zorluk görünüyor.” şeklinde haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı Projesi’nin kamu-özel iş birliği kapsamında yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirildiğini, bu tür projelerde en büyük riskin ise inşaat dönemlerinde olduğunu belirtti.

İnşaatın kreditörlere ve sözleşme tarafı idarelere taahhüt edilen sürelerde tamamlanamamasının ya da yatırım dönemi maliyetlerinin öngörülen tutarlarda bitirilememesinin proje parametrelerinde değişikliklere neden olduğuna dikkati çeken Arslan, bunların da süre veya maliyet revizyonlarına yol açtığını ve ek finansman ihtiyacı doğurduğunu söyledi.

“Sürede sarkma yaşanmamakta”

Bakan Arslan, İstanbul 3. Havalimanı Projesi’nde % 85’lik fiziki gerçekleşmesine ulaşıldığını vurgulayarak, “Projenin bitirilmesi için öngörülen sürede hiçbir sarkma yaşanmamakta. Yüklenici konsorsiyum onaylı iş programına uygun olarak yatırımını aksaksız sürdürmektedir” şeklinde konuştu.

Proje sahasındaki zemin güçlendirmeleri nedeniyle ilk etap yatırım tutarının öngörülenin biraz üzerine çıktığını belirten bakan Ahmet Arslan, “Bu durumun yarattığı ek finansman ihtiyacının, sözleşme koşullarına göre %25’i şirket ortaklarınca öz kaynak olarak karşılanmıştır.

Bakiyesinin ise kredi finansmanı yoluyla karşılanması için İGA tarafından finans taraflarıyla görüşmelere başlanmıştır. Bu durum, projenin mali darboğazdan değil, maliyet artışından kaynaklı, sözleşmede yeri ve tanımı olan hükümler çerçevesinde olağan bir durumdur. Bugüne kadar birçok Yap İşlet Devret projesinde de öngörülmeyen bu tip maliyet artışları çerçevesinde yapılan bir işlemdir” dedi.

“Darboğaz söz konusu değil”

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 3.Havalimanı Projesi’nin mali dengeleri ve gelirleri tatminkar olan bir prestij projesi olduğunu dile getirerek, projede herhangi bir darboğazın söz konusu olmadığını ve projenin öngörülen sürede tamamlanacağını ifade etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
3. havalimanı, Ahmet Arslan’, Darboğaz, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, ulaştırma, Yap-işlet-devret,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları