Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

BAE, Dubai’nin dışına yeni bir ‘Sürdürülebilir Şehir’ kuruyor!

02 Şubat, 2018 | 11:46

Sürdürülebilir-Şehir

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yeni hedefi, 354 milyon dolarlık bir şehir kurmak. Söz konusu şehirde sürücüsüz araçlar, seralar ve güneş enerjili villalar bulunacak. ‘Sürdürülebilir Şehir’ olarak adlandırılan kentin 2019 yılında tamamen tamamlanması bekleniyor.

Son yıllarda yıldızı parlayan Birleşik Arap Emirlikleri’nin yeni hedefi, 354 milyon dolarlık bir şehir kurmak. 2019’da bitirilmesi planlanan şehirde sürücüsüz araçlar, seralar ve güneş enerjili villalar bulunacak.

Sürdürülebilir-Şehir

Birleşik Arap Emirlikleri, benzeri şehirler arası çizilmemiş projelere yöneldi.

Şehri inşa edecek olan Diamond Developers, tüketmekten çok daha fazla enerji üretmek üzere Dubai’nin 18 kilometre dışında bir şehir kuruyor.

Sürdürülebilir-Şehir

Dubai’de Sürdürülebilir Şehir

‘Sürdürülebilir Şehir’ olarak adlandırılan şehrin 2019 yılında tamamen tamamlanması bekleniyor. 113 dönüm üzerine kurulacak olan şehir CO2 emisyonlarını olabildiğince azaltmayı hedefliyor.

Planlamaya göre, otomobillerin çoğu mahalleden yasaklanmış durumda. Kent sakinlerinin sadece toplu taşıma araçlarını kullanmaları, elektrikle çalışan akıllı arabalar kullanmaları veya at arabaları ise serbest.

Sürdürülebilir-Şehir

Bilinen şekilde araç olmayacağı için benzin istasyonları yerine, 250 adet şarj istasyonu kurulacak. 22 Ocak’ta Dubai’nin ulaştırma yetkilileri, yeni kurulacak şehirde elektrikli araba kullanmak için bir anlaşma imzaladı.

Kentte oturacak ev sahipleri ücretsiz bir elektrikli golf arabası veya başka bir elektrikli araç satın almak için 10.000 dolarlık bir sübvansiyon alıyor.

Sürdürülebilir-Şehir

Şehir sakinleri elektrikli otobüsleri ücretsiz olarak kullanabilecek. Ayrıca her evin çatısında da güneş panelleri olacak.

2.500 ağaçlık park da hava kirliliğinin azaltılmasına yardımcı olacak.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Dubai Turları sizi bekliyor.

Diamond Developers şehri iki aşamalı olarak inşa ediyor. 2015’te açılan ilk etapta 500 villa, 89 apartman, 11 merkezden oluşan kubbe seraları, şehir çiftlikleri ve 1.16 milyon metre kare ofis ve Fitness merkezleri, topluluk havuzları ve 32 ahır bulunan atlı merkez yer alıyor.

Sürdürülebilir-Şehir

The Khaleej Times’a göre, geri dönüştürülmüş su bulunan iki göl var. İkinci kısım inşaat aşamasında ve bir okul, cami, bir bilim müzesi, bir kırsal kulüp ve bir alışveriş merkezi bulunuyor.

Bu aşamada ayrıca, Orta Doğu’da türünün ilk örneği olan ve daha az enerji kullanan yeni bir otel de bulunuyor.

Sürdürülebilir-Şehir

Kurulacak olan yeni kentin araştırma merkezinin ise tüketmekten çok daha fazla enerji üreteceğini iddia ediyorlar.

Kent, 400 bin kişi için planlanmış olmasına rağmen, Masdar Şehri, Abu Dabi’de sadece yaklaşık 300 kişi yaşıyor.

Sürdürülebilir-Şehir

Oldukça ilgi gören ‘Sürdürülebilir Şehir’deki evler 1 milyon dolardan başlıyor. Şu ana kadar yaklaşık 1.800 kişi ev satın alırken, 900 civarında da kiracı taşındı.

Bu durum da BAE’nin daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlemeye çalıştığı sinyalini veriyor.

Son yirmi yılda BAE hükümeti, fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmak ve şehirlerine güç sağlamak adına daha çevre dostu kaynaklara yöneldi.

BAE, Dubai enerji kaynaklarının yüzde 75’ini 2050 yılına kadar temiz kaynaklardan elde etmeyi hedefliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri, Diamond Developers, Dubai, Dubai'de Sürdürülebilir Şehir, Masdar Şehri, Sürdürülebilir Şehir, The Khaleej Times,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları