Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Azerbaycan’dan ”Altın kalp ödülü”

11 Temmuz, 2013 | 18:17

alibey-kudur-altin-kap-odulu Azerbaycan Milli Dede Korkut Vakfından Türkiye’nin ilk köy müzesini kuran Alibey Kudar’a “Altın Kalp Ödülü” verildi.

Azerbaycan Milli Dede Korkut Vakfı, Türkiye’de ilk özel köy müzesi niteliğine sahip, Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Tahtakuşlar Sanat Galerisi’nin kurucusu Alibey Kudar’a, “Altın Kalp Ödülü” verecek. İlçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Tahtakuşlar köyünde bulunan ve 1994 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO) verilen destekleme ödülüyle adını duyuran galerinin sahibi Kudar, vakıf tarafından Altın Kalp Ödülüne layık görüldü.

Ünlü Azeri ressam ve heykeltıraş Selim Turan anısına bu yıl 21’incisi düzenlenen karma resim sergisinin açılışına katılan vakfın Türkiye temsilcisi ve Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Refik Aziz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vakfın daha önce Bedrettin Dalan ve KKTC’nin kurucu cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’a ödül verdiğini söyledi. Denktaş’ın, “Vatan Evladı Madalyası” ile ödüllendirildiğini hatırlatan Aziz, şunları kaydetti: “Vakfın Türkiye’den ödül verdiği üçüncü kişi, Alibey Kudar olacak. Vakfın, Vatan Evladı, Altın Kalp ve Mihriban Anne ödülleri var. Mihriban Anne Ödülü, sanatta, siyasette isim yapmış kadınlara veriliyor. Altın Kalp, kültür, sanat dalında Türk dünyasına hizmet eden kişilere sunuluyor. Vatan Evladı Madalyasını ise daha çok siyasette üst seviyede hizmetlerde bulunmuş kişiler alıyor. Alibey Kudar’ın ödülü, bir ay içinde vakfın yöneticileri tarafından Tahtakuşlar köyünde verilecek.

” Balıkesir Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Abdullah Soykan da yıllarını köyü ve etrafının tanıtımına, kültür elçiliğine adayan Kudar’ın ödüllendirilmesinin sevindirici olduğunu bildirdi. Onun yıllardır Kazdağları ve çevresinin tanıtımına büyük katkılar sağladığına dikkati çeken Soykan, “Hakikaten bu müzenin kurulmasında, yaşatılmasında, bugünlere gelmesinde ve bu kültürün genç kuşaklara aktarılmasında büyük katkısı var” dedi. – Galeri için verilen 33’üncü ödülü alacak Kudar ise galeri olarak 33’üncü ödülü, Azerbaycan Milli Dede Korkut Vakfından alacaklarını anlatarak, bu ödüllerin her birinin kendisi için büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Türk dünyasından böylesine güzel bir ödül almanın büyük onur olduğunu söyleyen Kudar, “Ülkemizin kültür varlıklarını, yöre insanının toplaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü onlar değerini bilir. Bu toplama, yöre halkını yaşatmak, milli birliği sağlamaktır. Bunun için bu kültürlere herkesin değer verip bizim gibi sahip çıkmasını tavsiye ediyorum” ifadesini kullandı. Selim Turan anısına Türkiye ve Azerbaycan’dan 46 sanatçının katılımıyla karma sergi ile onun adını taşıyan çeşmenin açılışlarının gerçekleştirdiği etkinlikte, Edremit Halk Eğitim Merkezince Altınoluk beldesinde organize edilen resim kursuna katılanlara da belgeleri dağıtıldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alibey Kudar, Altın Kalp Ödülü, Azerbaycan, Azerbaycan Milli Dede Korkut Vakfı, Azerbaycan Türkiye, balıkesri, balıkseri edremit, Bilim ve Kültür Örgütünce, Birleşmiş Milletler Eğitim, Edremit, Tahtakuşlar Sanat Galerisi, Türkiye, UNESCO,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları