Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Azerbaycan’da Nevruz coşkusu sürüyor

21 Mart, 2014 | 10:10

azerbaycan-nevruz Yaklaşık bir aydır Nevruz Bayramı’na hazırlanan Azerbaycanlılar, kutlamalarını sürdürüyor. Başkent Bakü’nün tarihi mekanlarından İçerişehir’de düzenlenen Nevruz Festivali birbirinden renkli görüntülere sahne oluyor.

Azerbaycanlılar, eski adet ve geleneklerinde yer alan “dört çarşambanın” sonuncusu olan ve Anadolu’daki cemre inanışına benzer özellikler taşıyan “toprak çarşambası” nedeniyle hemen hemen her mahallede yakılan ateşler etrafında bir araya geldi.

Ülkede en önemli bayram olarak kabul edilen Nevruz nedeniyle ateş etrafına toplanan insanlar, şarkı ve türküler söyleyerek eğlendi.Yöresel kıyafetlerle milli dansların yapılığı, halayların çekildiği eğlenceler, çocukların ateşin üzerinde atlamasıyla son buldu.

Azerbaycan’da Nevruz Gelenekleri

Azerbaycanlılar, en önemli bayram olarak kabul ettikleri Nevruz’u, çeşitli geleneksel adetlerle birlikte kutluyor. Nevruz kutlamalarına bir ay öncesinde başlayan Azerbaycanlılar, su, ateş, rüzgar ve toprak çarşambası dedikleri günlerde farklı şekilde kutlamalar yapıyor.

Su çarşambasında evin etrafına çeşme suyu serpilirken, ateş çarşambasında mahallelerde ateşler, evlerde ise evin her ferdi için birer mum yakılıyor. Rüzgar çarşambasında da benzer faaliyetler yapılarak kutlama sürdürülürken en önemli kutlama toprak çarşambasında yapılıyor. Toprak çarşambasında mahallelerde büyük ateşler yakılırken, evlerde de yöresel tatlı ve yemeklerden oluşan sofralar kuruluyor.

Komşuların kapısına “papak atmak”, “semeni yetiştirmek”, ateşten atlamak ve atlarken, “ağırlığım uğurluğum odda kalsın” demek, yüzük falına bakmak, yumurta boyamak, horoz dövüştürmek Nevruz gelenekleri arasında bulunuyor.

NationalTürk

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Azerbaycan, Azerbaycan adetleri, Azerbaycan bahar bayramı, Azerbaycan Haberleri, Azerbaycan nevruz, Azerbaycan turları, nevruz, Nevruz bahar, Nevruz Bayramı, Nevruz Bayramı kutlamaları, Nevruz kutlaması,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları