Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ayvalık Deniz Hudut Kapısı kapatıldı

08 Kasım, 2010 | 16:04

Ayvalık Deniz Hudut Kapısı kapatıldı.

Denizcilik Müsteşarlığı’nın kararı ile 5 Kasım Cuma günü Ayvalık Deniz Hudut Kapısı kapatıldı.

Belediye Başkanlığının işlettiği Ayvalık Deniz Hudut kapısı yasal evrak eksikliği nedeniyle kapatıldı. Hudut Kapısı’nın kapatılması Ayvalık esnafı ve Ayvalık-Midilli arası yolcu taşımacılığı yapan firmaların tepkisine yol açtı.

Firmalar belgelerin tamamlanması için ek süre talep ederken, Kurban Bayramının yaklaştığına dikkat çeken esnaf, kapıya vurulan kilidin Ayvalık ekonomisine vurulacağını belirtti.

Durumdan bir hayli rahatsız olan Esnaf Turizm Güç Birliği Derneği, sorumluları mahkemeye vereceğini kaydetti.

Ayvalık Belediye tarafından 16 Mayıs 2007 tarihinde açılan ve Kuzey Ege’nin en büyük uluslar arası limanı olma özelliği taşıyan Ayvalık Deniz Hudut Kapısı, kıyı tesislerine işletme izni verilmesine ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik ve 18.11.2009 tarih 39571 sayılı genelge hükümlerinde belirtilen şartları tam olarak taşımadığına ve eksiklikler bulunduğuna ilişkin rapor üzerine Cuma günü öğleden sonra kapatıldı.

Hudut kapısının kapatılması ilçeye sabah saatlerinde gelen 25 Yunanlı turisti ve yolcu taşımacılığı yapan şirketleri mağdur etti. Bu tatsız olay karşısında, Jale Tur saat 17.00 yerine 19.15 sularında cezalı çıkış yaparak 25 yolcuyu Midilli’ye ulaştırdı.

Ayvalık Sözcü gazetesinin haberine göre, Denizcilik müsteşarlığı Ulaştırma Genel Müdürlüğü’nün 01 Temmuz 2010 tarihinde tamamlanmasını istediği, tamamlanmayınca süreyi 01 Kasım 2010 tarihine kadar uzattığı 6 belgenin neden tamamlanmadığı ve ne zaman tamamlanacağı soruları yanıt bulmadı.

“6 BELGE TAMAMLANMAYI BEKLİYOR”

Onaylı tesis bilgi formu, tesisin genel yerleşim planı, hak sahibinin belediye olduğunu tespit eden belge, 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ve onay işletimine ait yazı, kıyı tesisine ilişkin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünce düzenlenmiş fener gereklilik analizi, belediye tarafından kurulmuş olan tüzel kişilik marifetiyle kıyı tesisi işletmeciliği yapılması halinde bu durumu onaylayan belge tamamlanması istenen eksiklikler arasında bulunuyor.

“EK SÜRE VERİLSİN”

Cunda Lines Operasyon Sorumlusu İbrahim Öztürk, “Ani oldu. Sabah teknelerin girişleri yapıldı. Liman başkanlığı öğleye doğru kapatılma haberini verdi. Yolcularınızı ve programınızı ayarlayın kapı kapanıyor denildi. Biz o gün tesadüfen mağduriyetten kurtulduk. Seferimiz yoktu ama jönümüz bayram. Tüm seferler iptal edildi. Kapının ne zaman açılacağı belirsiz. Başka alternatif olmadığı için Ayvalık’ta uluslar arası yolcu taşımacılığı yapan gemilerin yolcu taşıma olanağı kalmadı. Dikili var bir tek. Oranın da bizim için cazibesi yok. Biz Ayvalık-Midilli hattında çalışmayı düşünüyoruz. Alternatif bir yere kaydırmayı istemiyoruz ve düşünmüyoruz. Haftada 7 gün sefer yapabiliyorduk. Beklentimiz uzatma süresi verilmesi. Çünkü belgelerin bayrama kadar tamamlanması sanırım mümkün gözükmüyor” dedi.

“AYVALIK’I MAHKÛM EDEN BİR KARAR”

Hudut kapısına vurulan kilidin ilçe ekonomisine de vurulduğunu kaydeden Jale Tur sahiplerinden Eşref Jale, “Kaos var şu anda. Hiçbir yetkili açıklama yapmıyor. Evrak üzerinde eksiklikler var ama fiziki açıdan Ayvalık limanının hiçbir eksikliği yok. Hep uzatma verilmiş bu eksikliklerin tamamlanması için. Belediye başkanız ile yaptığım görüşmede Milli Evrak Müdürlüğünde tıkanma yaşandığı, müdürlüğün tam olarak görev yapmadığı söylendi. Ancak incelendiği zaman yapılmayacak, olmayacak, bu kadar gecikmeyi gerektirecek bir durum yok ortada. Hudut kapısını kapatmak Ayvalık’ı mahkûm etmektir. Her gün ilçeye en az 200 kişi geliyor Midilli’den. Sadece Perşembe günü gelen turist sayısı 600. bu ne demektir ilçe ekonomisi için. Bizim trilyonluk yatırımımız var. Kapatmak bunları sokağa atmaktır” dedi.

“SORUMLULARI MAHKEMEYE VERECEĞİZ”

Ayvalık Belediye Başkanı Kıyı Ege Belediyeler Birliği toplantısına katılmak üzere ilçe dışında bulunması nedeniyle yetkililerden gerekli açıklama alamadığını kaydeden Ayvalık Esnafı, kapıya vurulan kilidin ilçe ekonomisine vurulduğunu kaydetti. Ayvalık Esnaf ve Turizmciler Güç Birliği Derneği yönetim ve üyeleri, kapatılmada sorumlu olanları mahkemeye vereceklerini kaydetti.

“ESNAFIN SORULARI VAR”

Ayvalık Esnaf ve Turizmciler Güç Birliği Derneği VE Ayvalık esnafı, “Tek suçsuz olan biz esnaf ve turistler ama asıl mağdur olan da bizleriz. Dernek yönetimi olarak sorumlular hakkında mahkemeye gideceğiz. Merak ettiğimiz evraklar eksik ise niye açıldı?, 3 yıldır niye işletiliyor? Belediyeyi ilgilendiren bir konu ise neden evraklar hazırlanmadı, neden takibi yapılmadı? Bunlar miatlı evraklar Milli Emlak’tan niye ulaştırılamadığı söyleniyor? Bu sorularımızın yetkililer tarafından bir an önce yanıtlanmasını bekliyoruz. Bu ulaşımın Ayvalık için önemi büyük. Sıkışmış olan Ayvalık ekonomisinde esnafa nefes aldırıyordu. Ticari ve kültürel ilişkiye bu şekilde kilit vuruldu” dedi. Dernek yönetimi ve esnaf, “işletemiyorlarsa bize versinler biz daha iyi şekilde işletiriz” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ayvalık Belediye Başkanı, Ayvalık Deniz Hudut, Ayvalık Deniz Hudut Kapısı, Ayvalık Deniz Hudut Kapısı Kapalı, Ayvalık Deniz Hudut Kapısı Kapandı, Ayvalık Deniz Hudut Kapısı Kapatıldı, Ayvalık Hudut Kapısı, Deniz Hudut Kapısı, Dikili, Esnaf Turizm Güç Birliği Derneği, seyahat gazetesi, tatil gazetesi, turizm gazete, turizm siteleri, Ulaştırma Genel Müdürlüğü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları