Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ayık: Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı daha da artabilir

08 Eylül, 2018 | 14:30

Ayık Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı daha da artabilir

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, “Çalışmalar gerçekleşirse yıl sonuna kadar Rusya’da daha iyi rakamları görmek belki de mümkün olabilecek. Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı daha da artabilir” dedi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)Başkanı Osman Ayık, turizmde son yılların en iyi sezonunu geçirdiklerini söyleyerek, geçen yılların aksine sektördeki yükselişin devam ettiğini belirtti.

Ayık: Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı daha da artabilir

İçinde bulunduğumuz 2018 yılının tüm kaynak pazarlarda son derece hareketli geçeceğinin işaretlerinin yılbaşındaki erken rezervasyon rakamlarından görüldüğünü ifade eden Osman Ayık, “Şu ana kadar sezonun genel seyrine baktığımızda da bu işaretlerin birer birer gerçekleştiğini, gerçeğe döndüğünü gördük.

Hemen tüm kaynak pazarlarda, başta Almanya olmak üzere İngiltere, Orta Avrupa pazarının hemen hemen tamamında, İskandinav pazarında da son derece ciddi hareketlilik bulunuyor. Eski Demirperde ülkesi, bugünün Avrupa Birliği ülkesi olan Polonya başta olmak üzere, tüm Doğu Avrupa ülkelerinde de ülkemize dönük son derece ciddi bir hareketlilik var.

Bazı kaynak pazarlarda 2014 seviyelerini bulduk ve üstüne çıkıyoruz. Bazılarında 2016’dan daha iyi. Mesela Almanya pazarında 2015 seviyeleri en iyi yıldı şu ana kadar yaşadığımız. Henüz o rakamların gerisindeyiz, ama 2016’dan daha iyi bir yere doğru gidiyoruz, öyle gözüküyor. İngiliz pazarı son derece iyi rakamlarla seyrediyor” şeklinde konuştu.

Rusya'da daha iyi rakamları görmek belki de mümkün

“Rusya’da daha iyi rakamları görmek belki de mümkün”

Rusya pazarının geçen yıl 5 milyon bandında olduğunu, bu yıl ise muhtemelen 5,5 ile 6 milyon arasında bir rakamla sezonu kapatmayı beklediklerini vurgulayan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Şu andaki seyir bize bunu gösteriyor ama bir iki özel çalışma var. Bu çalışmalar gerçekleşirse yıl sonuna kadar Rusya’da daha iyi rakamları görmek belki de mümkün olabilecek.

Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı daha da artabilir. Genel seyriyle baktığımızda 2018 yılı Türkiye açısından rekor yılı olacak. 2014’te 40 milyon bandındaydı Türkiye. Bu sene inşallah 40 milyon bandının üstüne çıkacak” ifadelerini kullandı.

“İç pazar trafiği 6 – 8 milyon arasında”

Antalya’nın her zaman çok büyük pay alan destinasyonlardan biri olduğunun altını çizen Ayık, “Muhtemelen Antalya’da 2018 yılını 13,5- 14 milyon bandında bir yerde tamamlamasını şahsen bekliyorum. Tabii bu rakamların içerisinde, yabancı misafir sayısından bahsediyoruz.

Artık buna iç pazar misafirini de eklemek lazım. Türkiye rakamı, yabancı sayısı 40 milyon ve üzeri bir rakamla gerçekleşecek. Yaklaşık 6 – 8 milyon arasında bir iç pazar trafiğini de bunun üstüne yaklaşık olarak eklemek lazım. Buna Antalya açısından bakacaksak da Antalya’nın da minimum 3 veya 3,5 milyon arasında yerli misafir trafiği her yıl gündemdedir.

Dolayısıyla Antalya, aşağı yukarı 15- 16 milyon her yıl toplamda yerli ve yabancı misafire ev sahipliği yapan destinasyonlarımızdan biridir.” diyerek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Osman Ayık, Rus turist sayısı, Türk turizmi, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı, Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı, TÜROFED,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları