Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ayık: Turist gelirini 1000 dolar seviyesine çıkarmalıyız!

29 Aralık, 2018 | 13:50

Ayık: Turist gelirini 1000 dolar seviyesine çıkarmalıyız!

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, 2019’da kişi başı turist gelirini 1000 dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 2019 yılında 700-750 dolar seviyelerinde olan kişi başı turist gelirini 2019’da 1000 dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

“Tüm dünyada aslında herkesin, tüm turizm destinasyonlarının, bizim gibi turizmin son derece önemli olduğu ülkelerde artık kişi başı gelirler, kişi başı harcamalar son derece önemli.” diyen TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Bakanımızın bu konuda son derece yerinde, doğru tespitleri ve vurguları var. Bizim de aslında dönüşümle beraber bu konulara son derece ciddi yaklaşmamız lazım.

“Turist gelirini 1000 dolar seviyesine çıkarmalıyız”

Önümüzdeki süreçte hem tanıtım ve pazarlama faaliyetlerimiz, hem ürün çeşitliliğimiz ve zenginliğimiz, derinliğimiz konusunda mutlaka önemli hamleler yapmamız lazım. Ama aynı zamanda da müşteri taleplerine cevap verecek yeni yeni bölgeler, ülkenin her tarafından turizm yapılabilecek şekilde düzenlemelere de girmemiz lazım” açıklamasında bulundu.

“Kalış süreleriyle kişi başı harcamalar değişebilir”

Osman Ayık, dünyada ortalama 1.3 milyar insanın seyahat ettiğinin altını çizerken, “Kişi başı ortalama gelir de 1000 dolar seviyesinde. Bizim ilk hedefimiz ülke olarak da kişi başı harcamalarımızı ve gelirlerimizi bu seviyelere çıkarmak. Ama bunu yaparken dikkate almamız gereken en önemli şeylerden biri de kalış süreleriyle kişi başı harcamalar değişebilir.” dedi.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık açıklamalarını şu şekilde tamamladı:

“Ciddi istatistiki çalışmalar yapmak, veri üretmek lazım. Doğru analizler yapmak lazım. Onun için geceleme başına harcamalar son derece önemli. Belki bizim bundan sonra buna doğru yönelip, hem konaklama fiyatlarımızda iyileştirmeler yapmak, hem de konaklama dışı yapılan harcamaları da artırarak kişi başı geceleme fiyatlarımızda ve konaklama fiyatlarımızda bu artışları sağlamamız lazım. Dolayısıyla toplam kişi başı harcamalardan ziyade belki gün başına konaklama, gün başına düşen harcamaları da ciddi şekilde analiz ederek gelirlerimizi ona göre artırmamızın planlamasını bu doğrultuda yapmak lazım.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dünya Turizmi, Geceleme fiyatları, Kişi başı harcama, Osman Ayı, Turizm gelirleri, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı, Türkiye Turizmi, TÜROFED,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları