Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ayık: Hızlı başlayan erken rezervasyon umut vadediyor

08 Aralık, 2018 | 12:33

Ayık: Hızlı başlayan erken rezervasyon umut vadediyor

Erken rezervasyon kampanyasının hızlı başladığını söyleyen TÜROFED Başkanı Ayık, “Umut vadeden bir şekilde ilerliyor. Bu tempo böyle devam ettiği takdirde tahminimizce gayet iyi olacak.” dedi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, erken rezervasyon kampanyasının hızlı başladığını belirterek, “Umut vadeden bir şekilde ilerliyor. Bu tempo böyle devam ettiği takdirde tahminimizce gayet iyi olacak.” açıklamasında bulundu.

Ayık: Hızlı başlayan erken rezervasyon umut vadediyor

TÜROFED Başkanı Ayık, turizm sektörünün yeni yıla, yılbaşı tatil programıyla başlangıç yapacağını ifade etti. Yılbaşı rezervasyonlarının özellikle 15 Aralık’tan sonra daha yoğun olacağını kaydeden Osman Ayık, hem kıyı tesisleri hem iç kesimlerde otellerin dolmaya başladığının altını çizdi.

Erken rezervasyona Türkiye’nin artık alıştığını belirten TÜROFED Başkanı Ayık, “Şu an erken rezervasyon son derece iyi ve hızlı gidiyor. Umut vadeden bir şekilde ilerliyor. Bu tempo böyle devam ettiği takdirde tahminimizce gayet iyi olacak. Bu sene muhtemelen 45 milyon civarında bir rakam olacak. 2019’da da bu rakamın 50 milyona ulaşmasını bekliyoruz.” yorumunda bulundu.

Yerli kontenjanı azaldı

Konu ile ilgili Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Dış Turizm İhtisas Başkanı Cem Polatoğlu da açıklamalarda bulundu. Cem Polatoğlu, 40 milyon turist hedefinin yakalandığını, gelecek yıldan itibaren sektörün farklı bir bakış açısıyla yoluna devam edeceğini belirtti.

Erken rezervasyon kampanyalarının aralık ayı ile birlikte başladığını vurgulayan Cem Polatoğlu, “Bu yıl % 50’ye varan indirimler var. Geçen yıl 6 olan taksit sayısı bu sene 9’a çıktı. Bu da hem tatil yapacak kişiyi hem de turizmciyi olumlu etkiledi. Yerli turistin tercihi her şey dahil oteller. Fiyatlarda geçen seneye göre avro bazında yüzde 10, lira bazında ise yüzde 60-70 artış var.” açıklamasında bulundu.

Geçen yıllarda yabancı turist sayısının azalması nedeniyle yerli turist için ayrılan kontenjanın toplam yatak kapasitesinin yüzde 60’ına kadar çıktığını dile getiren Polatoğlu, “Bu sezon dünya turizminde yeniden Türkiye’ye dönüş olunca otellerdeki yerli turist oranı yüzde 20’lere düştü. Temmuz ve ağustosta tatile çıkmak istiyorsanız bir hafta, 10 gününüz var.

Daha sonra iyi otellerde yer bulma şansınız çok düşük olacak. Rakamlar çok iyi. Belli otellerde yüzde 70’lere ulaşıldı. Daha aralık ayındayız. Mart ayına kadar büyük oranda satılacağını düşünüyoruz. Ancak şu ana kadar geçen seneye göre yüzde 15 daha fazla bir ilgi olduğunu söyleyebiliriz.” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Cem Polatoğlu, Erken Rezervasyon, Osman Ayık, Turizm sektörü, Türk turizmi, TÜROFED başkanı, Türsab,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları