Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ayavukla Kilisesi İzmir Festivali ‘ne ev sahipliği yaptı

21 Temmuz, 2011 | 10:04

Restore edilen Ayavukla Kilisesi 25. Uluslararası İzmir Festivali ’ne evsahipliği yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Ayavukla Kilisesi, 25. Uluslararası İzmir Festivali’ne evsahipliği yaptı. Kilisede, festival kapsamındaki “Des Equlibres” konseri düzenlendi. Fransa’nın önemli oda müziği gruplarından biri olan ve 18. yüzyılla modern müziği yeniden yorumlayan Des Equlibres ‘in piyona ve yaylı çalgılar eşliğindeki konseri büyük beğeni topladı.

Konseri izleyenler arasında bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ayavukla Kilisesi ’nin restorasyonuna büyük emek verdiklerini söyledi.  Kocaoğlu, “İzmir için çok önemli bir mekanı, tarihî bir varlığı, dünya mirasını kurtarabildiğimiz için son derece sevinçliyiz. Bundan sonra bu mekan, kentimizde önemli etkinliklere evsahipliği yapacak. Müştemilat olarak kullanılan binayı da İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne tahsis ettik. Kısa sürede kentimize bir de basın müzesi kazandırıyoruz.” diye sözlerine devama etti.

Festivsal mekanlarına bu yıl Ayavukla Kilisesi’ ni de katmanın mutluluğunu yaşayan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İKSEV  Uluslararası İzmir Festivali olarak şehri tanıtma misyonunu da üstlendiler. İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper yaptığı açıklamada  “Büyükşehir Belediyemiz’in kültür sanat alanındaki yatırımları takdirle izliyoruz. Bundan sonra yapacağımız çalışmalarda da restore edilen yapıların kente mal edilmesi için elimizden geleni yapacağız”  dedi.

Ayavukla Kilisesi Hakkında Bilgi;

19. yüzyılın ikinci yarısında Rum Ortodoks cemaati tarafından inşa edilen Ayavukla, İzmir tarihinde önemli bir olay olan 1922 yangınından kurtulan tek Rum kilisesi olarak akıllarda kaldı. Bina, 14 Şubat 1924 tarihinde Atatürk’ün direktifiyle İzmir ve çevresine ilişkin eski eserleri sergilemek amacıyla Asar-ı Atika Müzesi olarak hizmet vermeye başladı. Daha sonra Kültür Bakanlığı tarafından opera çalışma salonu olarak tahsis edildi. Bu sürede bir yangın geçirmesi sebebiyle boşaltıldığı ve günümüzdeki metruk halini aldığı biliniyor. Önceden mülkiyeti Maliye hazinesine ait olan yapı, “Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenerek, Millî Emlak Genel Müdürlüğü tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi. Kilise, 2009 yılında başlayan restorasyonla şehre kazandırıldı. İstanbul ve Bursa’dan sonra Türkiye’nin üçüncü basın müzesi de çok yakında binanın müştemilat kısmında ziyaretçilerini kabul etmeye başlayacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
25. Uluslararası İzmir Festivali, Ayavukla, Ayavukla Kilisesi, Ayavukla Kilisesi Hakkında, Ayavukla Kilisesi Hakkında Bilgi, Ayavukla Kilisesi İzmir, Aziz Kocaoğlu, Des Equlibres, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Festivali,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları