Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ayasofya’nın sahte imzayla müzeye dönüştürüldüğü iddiası

02 Haziran, 2012 | 09:15

Ayasofya’nın sahte imzayla müzeye dönüştürüldüğü iddiası

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ayasofya’nın sahte imzayla müzeye dönüştürüldüğü iddiasına ilişkin olarak, bu tartışmanın yıllardan bu yana yapıldığını ve Türkiye’ye yararlı bir tartışma olmadığını belirterek, ”İstanbul’da bizim dünya güzeli, bütün İslam dünyasında en güzel, en başarılı mimari ve mistik açıdan en görkemli yapıya sahip camilerimiz var. İbadetlerimizi burada yapabiliyoruz” dedi.

Bakan Günay, ”Dünyanın Yeni Sanat ve Kültür Turizm Durağı: İstanbul” konulu toplantısında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Ayasofya’nın sahte imzayla müzeye dönüştürüldüğüne ilişkin bir iddia bulunduğunun hatırlatılması üzerine Ertuğrul Günay, ”Bu tartışma yıllardan bu yana yapılıyor. Türkiye’ye yararlı bir tartışma değil. Dönem dönem canlandırılıyor. İstanbul’da bizim dünya güzeli, bütün İslam dünyasında en güzel, en başarılı mimari ve mistik açıdan en görkemli yapıya sahip camilerimiz var. İbadetlerimizi burada yapabiliyoruz” diye konuştu.

Günay, tartışmaların siyasal bir boyuta taşınmaya çalışıldığını söyledi.

Ayasofya’nın 1500 yıl kadar önce yapıldığını ve dünyanın en eski mabetlerinden biri olduğunu ifade eden Günay, ”Bin yıl kendisini yapanların inancına hizmet etmiş, 500 yıl da İslam dünyasında bir cami olarak kullanılmış. Ancak kurulduğundan bu yana da Yaratan’a hizmet etmiş bir mekan. Bugün de insanlığa hizmet ediyor. İnsanlar geliyorlar içinde hem onu yapan, o mimarıyı gerçekleştirenlerin inançlarına uygun tasvirleri, süslemeleri görüyorlar, hem de daha sonra kullanan medeniyetlerin, büyük Osmanlı medeniyetinin yaptığı katkıyı görüyorlar. Herkes içinden istediği gibi dua edip çıkabiliyor.Bence isterseniz bu düzen böyle devam etsin” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ayasofya, Ayasofya Camii, Ayasofya haberleri, Ayasofya müze, Ayasofya müze oluşu, Ayasofya Müzesi, Ayasofya sahte imza müze, Ertuğrul Günay, kültür turizm, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları