Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ayasofya Müzesi’ne İtalya’dan ödül

05 Ekim, 2010 | 18:02

Ayasofya Müzesi, yürütülen restorasyon çalışmaları nedeniyle İtalya’nın prestijli ödüllerinden “Rotondi Ödülü”nü kazandı.

Kültür ve Turzim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre İtalya’da 1996 yılından beri sanata ve kültürel mirasa değer veren, bu alanda önemli çalışmalar yapan kişi ve kurumlara verilen “Rotondi 2010 Sanat Kurtarıcıları Ödülü (Premio Rotondi 2010 ai salvatori dell’ Arte) bu yıl, Ayasofya Müzesi Başkanı Haluk Dursun’a verildi.

“Rotondi 2010 Sanat Kurtarıcıları Ödülü”, II. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da bulunan 10 bin kıymetli sanat eserini Sassocorvaro kentinde Nazi hükümetinden korumuş ve saklamış sanat tarihçisi, akademisyen Pasquale Rotondi’nin anısına düzenleniyor. ‘Sanat Sandığı’ anlamına gelen ‘Arca dell Arte Müzesi’nin düzenlediği “Rotondi Sanat Kurtarıcıları Ödülü”, her yıl dünyanın birçok yerinden başarılı arkeolog, akademisyen ve müze yetkililerini onurlandırıyor.

İtalya, Avrupa ve dünya olarak üç ayrı kategoriye ayrılan ödülün “2010 yılı Avrupa Kategorisi Ödülü” bu sene, Ayasofya Müzesi’nde yapılan restorasyon çalışmaları nedeniyle Türkiye’ye geldi.

Önceki yıllarda Floransa Müze Müdürü Antonio Paolucci, Roma Santa Maria Kilisesi Rahibi Valerio, Bağdat Arkeoloji Müzesi Müdüresi Nidal Amin gibi isimlere layık görülen ödül, 25 Eylül 2010 tarihinde Orta İtalya’da Marche bölgesinde bulunan Sassorcorvaro şehrinde Batelli Meydan’ındaki Rocca Ubaldinesca salonunda gerçekleştirildi.

Haluk Dursun, ödül töreninde Ayasofya Müzesi restorasyon çalışmalarını anlatan görsel bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca, Montefeltro Kalesi’nde Rotondi Sanatı Kurtaranlar Binası’nda kazananlar odası olarak adlandırılan daimi sergi salonunda da bir bölüm Ayasofya Müzesi’ne ayrıldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ayasofya Müzesi, Ayasofya Müzesi İtalya Ödül, Ayasofya Müzesi Restorasyon, Bağdat Arkeoloji Müzesi Müdüresi Nidal Amin, Floransa Müze Müdürü Antonio Paolucci, İstanbul Ayasofya Müzesi, İtalya Ödül, İznik Ayasofya Müzesi, Roma Santa Maria Kilisesi Rahibi, Turizm Gazetesi,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları