Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ayasofya etrafındaki çirkin yapılar yıkıldı

22 Ekim, 2009 | 16:37

Ayasofya Ayasofya Müzesi Başkanı Haluk Dursun, müze alanı içinde tarihi özelliği bulunmayan ve çirkin bir görüntü oluşturan binaların yıkıldığını bildirdi.

Dursun, Ayasofya’da 1935’te müze olarak hizmet vermeye başladıktan sonra acil olarak yapılan binalar bulunduğunu belirterek bu binaların eskidiğini ve görüntü itibarıyla Ayasofya’ya yakışmadığını vurguladı.

Bugüne kadar sekreterya, hizmet birimi ve tuvalet olarak hizmet veren 3 binanın koruma kurullarının kararı doğrultusunda yıkıldığını kaydeden Haluk Dursun, “Müze içinde modern ve çağdaş görünümlü, mimari olarak da Ayasofya’yı kapatmayacak yeni bir tuvalet yapıldı. Binaların yıkılmasıyla Ayasofya’nın görüntüsünde de olumlu bir gelişme oldu. Böylece, Ayasofya vaftizhane bölümü ile yeni açılan Mimar Sinan’ın yaptığı 2. Selim ve 3. Murat türbelerinin olduğu bölüm tamamıyla ön plana çıktı. Binaların yıkılmasıyla Ayasofya Külliyesi ile türbeler arasındaki bağlantı da kurulmuş oldu” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ayasofya, Ayasofya Camii, Ayasofya Kilisesi, Ayasofya Müzesi, Ayasofya Resimleri, Haluk Dursun, İstanbul, Mimar Sinan, Turizm, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları