Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Avusturya’daki yeraltı gölü Seegrotte meraklılarını bekliyor

16 Aralık, 2014 | 10:54

Kaynak suyunun maden ocağını basması sonucu oluşan Avrupa’nın en büyük yeraltı gölü Seegrotte’yi görmek isteyen binlerce kişi, Avusturya’nın yolunu tutuyor.

Avrupa’nın en büyük yeraltı gölü olarak kabul edilen Seegrotte gölüne yaklaşık 500 metrelik tünelden geçilerek ulaşılıyor. NationalTurk’ün haberine göre; Yeryüzünün 60 metre aşağısında bulunan gölün üzerinde sabit duran, altın yaldızlı ejder başı figürlü bir tekne sergileniyor.

Elektrikli kayıklarla gezilebilen yaklaşık 6 bin 200 metrekarelik gölün derinliği 1,5 metreden 12 metreye kadar çıkıyor. Mağara gölü, ışıklandırmalarla gezenlere mistik bir yolculuk yaşatıyor.

seegrotte

Gölün girişinde, Mayıs 2004’te kayığın devrilmesi sonucu hayatını kaybeden beş turistin anısına bir tabela bulunuyor. Bu yüzden her biri 26 yolcu taşıyan teknelerin içinde ayakta durmak ve sallanmak yasak.

Alçı taşı çıkarmak amacıyla 1848’de açılan maden ocağı, 1912’de ortaya çıkan yer altı su kaynağının ocağı basması sonucu ve boşaltma çalışmalarının maliyetli olacağı gerekçesiyle kapatıldı. İş adamı Friedrich Fischer tarafından 1932’de satın alınan ocak, elektrikle aydınlatılıp içerisine kayık konularak turizme açıldı.

seegrotte-avusturya

Yaklaşık 65 yıl hizmet veren maden ocağında, gözleri kör edilerek çalıştırılan atlar ve hiç dışarı çıkarılmadan çalıştırılan 2 bin esir asker için birer anıt bulunuyor.İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından ele geçirilen ve Salamander 162 model uçağın parçalarının üretildiği ocak, savaştan 4 yıl sonra onarılarak yeniden hizmete açıldı.

Alexandre Dumas’ın romanından uyarlanan “Üç Silahşörler” filminin bazı sahnelerine ev sahipliği yapan ocakta, madencileri koruduğu düşünülen ve Azize Barbara adına yapılan bir küçük kilise de bulunuyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avusturya, Avusturya Seegrotte, Avusturya turu, Avusturya viyana, Seegrotte, Seegrotte gölü, Seegrotte gölü maden, Seegrotte maden, Seegrotte nerede, yeraltı gölü, yeraltı gölü Avusturya, yeraltı gölü Seegrotte,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları