Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Avustralya’da Büyük Set Resifi ‘RangerBot’a emanet!

07 Eylül, 2018 | 11:21

Avustralya'da Büyük Set Resifi robotlara emanet ediliyor!

Avustralya’da Büyük Set Resifi ‘RangerBot’a emanet. Avustralyalı bilim adamları Büyük Set Resifi’ni koruyacak insansız deniz altı robotu geliştirdi.

Avustralya‘nın Queensland Teknoloji Üniversitesi’ndeki (QUT) araştırmacıların geliştirdiği ‘RangerBot’ adlı insansız su altı cihazının, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Büyük Set Resifi’ni korumak için kullanılmaya hazır olduğu duyuruldu.

Avustralya’da Büyük Set Resifi ‘RangerBot’a emanet!

Queensland Üniversitesi’nin resmi sayfasından paylaşılan bilgilere göre, yüksek teknolojili görüntü sistemiyle donatılan ve akıllı tablet yardımıyla uzaktan kontrol edilen su altı robotu ‘RangerBot’, mercan poliplerini yiyen denizyıldızlarını sirke ve safra tuzlarıyla yok edecek.

Avustralya'da Büyük Set Resifi ‘RangerBot’a

Su altında dalgıçlardan 3 kat daha uzun süre kalıyor

Resif izleme görevini otomatik olarak yerine getirme özelliğine sahip olan bu robot, ihtiyaç duyulması halinde akılı tablet yardımıyla karadaki bir operatör tarafından da kontrol edilebilmekte.

Bir dalgıçtan yaklaşık üç kat daha uzun süre su altında kalabilen robotun, çok hızlı şekilde bölgeyi tarayabildiği, su kalitesini tespit ettiği, mercan beyazlama sürecini saptama ve bölgedeki kirliliği araştırmacılara raporlama özelliğine de sahip olduğu ifade edildi.

RangerBot’un maliyeti çok daha az

15 kilogram ağırlığında ve 75 santimetre uzunluğunda olan altı adet RangerBot’un yapacağı resif taramasının maliyetinin 7 bin dolar olacağı, aynı işlemin 6 dalgıçtan oluşan ekiple yapılması durumunda ise maliyetin 1,44 milyon dolara çıktığı belirtildi.

WTS ile Avustralya Turları’nın keyfini çıkarın!

Queensland sahili açıklarındaki Mercan Deniz’de yer alan ve 344 bin 400 kilometrekare alana yayılan Büyük Set Resifi, 1500’den fazla balık türünün yanı sıra 5 binden fazla canlıya da ev sahipliği yapmakta.

Büyük Set Resifi 5 milyar dolar gelir getiriyor

Son yıllardaki küresel ısınmanın etkisiyle okyanusların asitlenmesi, resiflerin önce ağarmasına, daha sonra da yok olmasına neden olmakta. Ayrıca resiflerin çevresindeki çiftliklerde kullanılan kimyasal maddelerin sulara karışmasıyla çoğalan derisi dikenli denizyıldızları mercan poliplerini yiyerek resiflere zarar veriyor.

Yılda 1,6 milyon ziyaretçi ile Avustralya ekonomisine yaklaşık 5 milyar dolar gelir getiren Büyük Set Resifi, 1981 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’de bulunuyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avustralya, Büyük Set Resifi, Queensland, Queensland sahili, Queensland Üniversitesi, RangerBot, UNESCO Dünya Mirasları Listesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları