Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Avustralya’da mercan kayalıklarına kömür limanı çevrecileri kızdırdı

04 Şubat, 2014 | 14:04

avustralya-mercan-resifi Avustralya’da çevreci örgütler, hükumetin milyonlarca deniz canlısının yuvası olan mercan kayalıkları yakınlarına kömür limanı yapma fikrine yeşil ışık yakmasına sert tepki gösterdi.

Euronews’un haberine göre, Projeye göre dünyanın en büyük mercan kayalıkları olan Büyük Set Resifi yakınlarına kurulacak kömür limanı için liman alanı çevresinden çıkan milyonlarca ton balçık ve kum koruma altına alınan deniz parkı içine dökülecek.

“Deniz dibinden alınan ve park alanı içine dökülecek materyallerin yüzde 70’i kumdan yüzde 30’u da balçıktan oluşuyor. İçinde zehirleyici bir madde yok.”

2,600 km genişliğe yayılan dünyanın en büyük canlı organizması Büyük Set Resifi turizm açısından olduğu kadar balıkçılık açısından da önemli bir yer teşkil ediyor. Kömür limanı projesi balıkçıları da endişelendiriyor.

“Bu kalıntıları karaya dökselerdi bunun ekonomik getirisi de olurdu ama şimdi denize dökecekler. Ne olacağı şimdilik belli değil.”

Kömür limanı için denizden 3 milyon metreküp balçık çıkarılacak. Greenpeace resiflerden 1 yıl içinde geçen kömür yüklü 1,700 geminin 2020 yılında 10,150’ye yükseleceğini tahmin ediyor. Çevreciler, projenin ekolojik dengeyi bozacağı ve ülkeyi kömür devletine dönüşeceğini ileri sürüyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avustralya, Avustralya mercan, Avustralya mercan kayaları, Büyük Set Resifi, Büyük Set Resifi Avustralya, Greenpeace, Greenpeace Avustralya, mercan kayaları,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları