Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Avustralya ‘da at yarışları bile festival gibi

08 Kasım, 2013 | 18:16

Melbourne Cup Guzellerinden Kareler Yarıştan çok eğlence

Geçtiğimiz günlerde Avustralya ‘nın Viktorya eyaletinin başkenti Melbourne ‘da düzenlenen Melbourne Cup ‘tan geriye renkli görüntüler kaldı. NationalTurk haber sitesinin haberine göre Avustralya ‘da bu yıl 152. kez koşulan geleneksel at yarışı Melbourne Cup sonuçlandı. Ancak yine her zamanki gibi sonuçlarından çok renkli görüntüler konuşuldu. Melbourne Cup ‘ta 10 ayrı yarışın yapıldı fakat kazananlar işin eğlence kısmı kadar ilgi görmedi.

Gündelik yaşamlarında kıyafetlerine çok özen göstermeyen Avustralyalılar, Melbourne Cup olduğunda geleneksel olarak, düğüne gidiyormuş gibi süslenirler. Eski bir gelenek olan ve hala sürdürülen klas olma alışkanlıkları hem kadınlar hem erkekler için geçerlidir. Ayrıca Avustralya güzelleri, yani bayanlar şık kıyafetlerini, kafalarına taktıkları taçlar ya da küçük şapka şeklindeki tokalarla süslerler. Günün sonunda ise Avustralya Kıtasının her köşesinde parti ve eğlenceler düzenlenir.

Etkinlik süresince aşırı içki tüketimi olan ülkede gün sonunda verilen şık imajdan geriye yeller eser. Şapkalar fırlatılır, topuklu ayakkabılar çıkarılır, makyajlar bozulur ve eğlence zirve yapar. Eğlencenin devamında, Avustralya oyunları oynanır, şarkılar söylenir ve sabaha kadar eğlenilir. İçki tüketimi yüksek olan Avustralya yerlileri, oldukça fazla içki içilmesine rağmen hiç bir olay çıkmadan geceyi tamamlarlar. İçki tüketiminin her daim yüksek olduğu Avustralya Kıtasında buna rağmen suç oranı yok denecek kadar azdır.

Melbourne 'da at yarisini izlemek icin kuyruk bekleyen guzeller

Melbourne Cup ‘ın geçmişi

Melbourne Cup koşulacağı gün bütün Avustralya vatandaşları işlerine giderken dahi güzel giyime özen gösteriler ve koşunın olduğu saatlerde, sokakları bir ölüm sessizliği kaplar. Sessizlik, koşu sürecinde dolup taşan ve her birinde eğlencelerin düzenlendiği publar ve barlarda son bulur. Koşudan çok eğlenceyle ilgilenen Avustralyalılar haftalar öncesinden koşu için hazırlanmaya başlarlar.

Koşu her yıl Kasım ayının ilk salı günü yapılır ve koşudan haftalar öncesinde mekanlar hazırlıklara başlarlar. Koşu günü Avustralya nüfusunun oldukça büyük bir bölümü işlerinden izin alırlar ve Melbourne ‘a gidip koşuyu yerinde izlerler. Avustralyalıların diğer bir bölümü de koşu saatinde iş yerlerine en yakın mekana giderek koşuyu takip ederler.

Melbourne Cup, Avustralya ‘da koşulan en önemli yarış olarak adlandırılır. Senede bir kere düzenlenen yarış, ‘Bir milleti durduran yarış’ olarak bilinir, çünkü koşu sürecinde Avustralya ‘da yaşam neredeyse durur. 1861 yılında ilk kez koşularak başlatılan Melbourne Cup,  3200 metre koşulur. Avustralyalılar tarafından dünyanın en önemli ‘iki mil’ yarışlarından biri olduğu söylenen yarışa üç yaş ve üzeri atlar katılmaktadır. Melbourne  şehrinde yer alan Flemington Racecourse ‘da koşulan yarışta, giriş kapılarında  izleyici olarak gelen güzel giyimli kadın ver erkeklerin oluşturduğu uzun bir kuyruk oluşur.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avustralya Başkenti, Avustralya Eyaletleri, Avustralya Güzelleri, Avustralya Kıtası, Avustralya Melbourne, Avustralya Nüfusu, Avustralya Oyunları, Avustralya Saat, Avustralya Şarkı, Avustralya Şehirleri, Avustralya Tarihi, Avustralya vatandaş, Avustralya Viktorya Eyaleti, Avustralya Yerlileri, Avustralya'da Yaşam, Avustralyalılar, Melbourne Cup,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları