Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Avrupa’ya vizesiz gitmek için sadece 6 kriter kaldı!

18 Haziran, 2018 | 11:55

Avrupa'ya vizesiz gitmek için sadece 6 kriter kaldı!

Avrupa’ya vizesiz gitmek için sadece 6 kriter kaldı… Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edebilmesi için Türkiye’nin karşılaması gereken sadece 6 kriter kaldı.

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında, Ankara’nın vize muafiyeti için karşılanması gereken 72 kriterden karşılanmayan 7’si için Ankara’nın şubatta Brüksel’e ilettiği öneriler temelinde 31 Mayıs’ta yapılan teknik görüşmenin detayları ortaya çıktı.

Hürriyet’in haberine göre vizesiz Avrupa için kalan 6 kriter şöyle sıralanmakta:

Terörle mücadele mevzuatı

Terörle mücadele mevzuatı alanıyla ilgili kriteri karşılamak için Türkiye’nin 7 Şubat’ta ilettiği öneriler AB kanadının beklentilerini tam olarak karşılamıyor.

AB, Terörle Mücadele Kanunu’nda, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda ve Türk Ceza Kanunu’nda cezalandırma ve tutuklamayla ilgili ilave değişiklik talep etti. Türkiye ve AB arasındaki en tartışmalı konu bu madde.

Kişisel verilerin korunması

İlgili kanuna ilişkin Türkiye’den yapılan öneriler olumlu karşılandı. Olağanüstü hal, kişisel verilerin korunması kriterinin  karşılanması açısından sorun olmayı sürdürüyor.

Cezai konularda adli işbirliği

Cezai konularda adli işbirliğine ilişkin tam anlamıyla çözüm bulunabilmiş değil. Sorunun odağında Kıbrıs’ın Türkiye tarafından tanınmaması ve şu aşamada mevcut politikasında değişiklik sinyali vermemesi yer alıyor.

AB, Türkiye’nin Kıbrıs ile doğrudan muhatap olmadan işbirliğini sağlaması için yöntem arıyor.

Europol ile anlaşma

AB heyeti, anlaşmanın imzalanması için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun AB standartlarıyla uyumlu hale getirilmesi gerektiği tezini işledi.

Yolsuzlukla mücadele

AB kanadı yolsuzlukla mücadeleye ilişkin pratik adımlar üzerine yoğunlaştı. Türkiye’den TBMM Üyeliği Etik Kanunu teklifinin son durumu hakkında bilgi talep edildi.

Geri kabul anlaşması

Ankara, Türkiye üzerinden kural dışı şekilde AB ülkelerine geçiş yapan kişilerin geri alınmasına ilişkin Geri Kabul Anlaşması’nın, vize muafiyetiyle birlikte uygulanacağını bildirilmişti.
AB, ikili geri kabul protokollerinin uygulanmasında da sıkıntılar olduğu görüşünde.

Türkiye’nin Yunanistan ile ikili protokolü askıya alması yeni bir sorun oluşturma riski içeriyor.

Biyometrik pasaportlar

AB uyumlu yeni nesil pasaportlar konusunda atılan adımlar yeterli bulundu. AB, bu kriterin karşılandığını teyit etti.
Ankara’daki teknik toplantıda taraflar önümüzdeki dönemde teknik çalışmaların sürdürülmesi konusunda mutabakata varmıştı.

AB kanadında, kısa vadede Türkiye’ye yeni bir heyet gönderme planı yok. Buna karşın 24 Haziran seçimlerinin ardından Ankara’dan Brüksel’e bazı heyetlerin gönderilmesi ihtimal dahilinde.

Bazı üye ülkelerin olumsuz yaklaşımlarının sürmesi nedeniyle AB Komisyonu, bir sonraki değerlendirmesini sadece karşılanmayan kriterler üzerinden değil tüm kriterler üzerinden yapma hazırlığında.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
A&B, AB Komisyonu, Avrupa Birliği, Avrupa'ya vizesiz gitmek, Biyometrik pasaportlar, Europol, Kişisel Verilerin Korunması, TBMM Üyeliği Etik Kanunu, Terörle mücadele, Vizesiz Avrupa için 6 kriter,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları