Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

‘Avrupalı turistler deniz, kum ve güneş turizminden eko turizmine kayıyor’

09 Temmuz, 2012 | 10:05

‘Avrupalı turistler deniz, kum ve güneş turizminden eko turizmine kayıyor’

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi ve Eko Turizmi Uzmanı Prof.Dr. Orhan Özçatalbaş, başta Almanya olmak üzere Avrupalı turistlerin deniz, kum ve güneş turizminden eko turizmine kaymaya başladığını söyledi. Türkiye’nin başta Antalya olmak üzere kit turizmi yanı sıra alternatif turizm imkanı bakımından güçlü potansiyele sahip olduğunu belirten Özçatalbaş, geçen yıl dünyada 980 milyon kişinin seyahat ettiğini 2023 yılında bu rakamın 1,8 milyar olması beklendiğini ifade etti.

İtalya, Almanya, Belçika ve İsviçre gibi ülkelerde eko, kültür, tarih ve kırsal alan turizminin yaygın olduğunu belirten Özçatalbaş, İsviçre’nin bir bölgesinde 1970 yılında kırsal yaşamı ve tarımın yeri yüzde 80 olduğunu 2011 yılına gelindiğine bunun yüzde 10’na düştüğünü ve bölgenin yüzde 90’nın eko turizm alanı olduğunu kaydetti.

Çevre korunmadan ve kırsal hayatta insan unsuru olmadan sürdürülebilir turizmden söz edilemeyeceğini anlatan Özçatalbaş, Antalya’nın kitle turizmi yanı sıra Korkuteli, Kaş, Gündoğmuş, Elmalı, İbradı, Akseki, Manavgat, Alanya ve Demre gibi ilçelerinin güçlü eko, inanç, kültür, yayla, doğa sporları ve arkeoloji turizmi potansiyelinin olduğunu söyledi. Özçatalbaş, “Ülkemizde 400 çeşit kelebek türü bulunmasına karşı turizme yönelik bir tek kelebek müzemiz yok. Almanya’da toplam 90 çeşit kelebek türü bulunmasına karşı eko turizmine hizmet veren çok sayıda kelebek müzesi var. Turizmde anlayış değişikliğine gitmememiz gerekir. Dünya deniz, kum ve güneş turizminden eko ve kırsal alan turizmine kayıyor. Önümüzdeki son 10 yıl içinde eko turizmi kitle turizminin önüne geçecek. Turizm planlamamızı bu doğrultuda yapmalıyız. Kırsal alan turizmini yaygınlaştırmalıyız. Başka Avrupa Birliği(AB) kırsal alanda turizmi teşvik için yüzde 50 hibe desteği veriyor. Bu teşviklerle köylere 15 ve 30 odalı konaklama tesisleri yapılabilir. Bu konuda turizmin kıyıdan Anadolu’da iç bölgelere yayılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teşvikleri var. Bu konuda tek engel bürokratik işlem yoğunluğu. Bürokratik engeller kaldırılırsa kırsal alanda turizm yatırımları daha yaygın hale gelir.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akseki, Alanya, Almanya, Arkeoloji Turizmi, Avrupalı Turist, Avrupalı Turistler, Avrupalı turistler eko turizm, Avrupalı Turistler Türkiye, Belçika, Demre, Doğa sporları, eko, Eko turizm, Elmalı, Gündoğmuş, İbradı, inanç, İsviçre, İtalya, Kaş, Korkuteli, kültür, Manavgat, yayla,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları