Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Avrupa’da dolaşım ‘vizesiz’ değil, ‘iyi hal vizeli’ yolunda!

21 Haziran, 2018 | 12:10

Avrupa'da dolaşım 'vizesiz' değil, 'iyi hal vizeli' yolunda!

Avrupa’da dolaşım ‘vizesiz’ değil, ‘iyi hal vizeli’ yolunda. Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelere 2017 yılında vize muafiyeti getiren Avrupa Birliği, Türkiye’yi henüz bu konuda kabul etmiyor. AB’nin son olarak, hem seyahat hem de şahsi geçmişi ‘iyi’ olanlara 5 yıla kadar vize verileceği iddia edildi.

Avrupa Birliği’nin, ‘iyi bir Schengen’ geçmişi olanlara 1 yıldan 5 yıla kadar vize vereceği belirtildi. Söz edilen ‘iyi’ kavramının, düzenli seyahati ve pozitif bir geçmişi ifade ettiği belirtiliyor.

Avrupa’da dolaşım ‘vizesiz’ değil, ‘iyi hal vizeli’ yolunda

Hürriyet’in haberine göre, Avrupa Konseyi vize yasasında bazı değişiklikler öngören bir tasarıyı kabul etti. Yasaya göre iyi bir vize geçmişi olanlara kademeli olarak bir yıldan beş yıla kadar vize verilebilecek.

Açıklamaya göre yeni yasanın resmi yollardan seyahat edenlere sağladığı daha hızlı ve net prosedürlerden bazıları ise şöyle:
Vize başvurularının seyahat tarihinden en fazla altı ay en az 15 gün önceden yapılması. Başvuru formunun doldurulması ve imzalanmasının elektronik ortamda mümkün olması.

Vize ücretinin 80 euroya yükseltilmesine karar verildi

Seyahatte birden fazla üye devlet olduğu durumlarda hangi üyelerin başvuruyu incelemekle yetkili olduğunun daha net tanımlanması. Düzenli seyahat eden ve pozitif bir vize geçmişi bulunan kişilere çoklu girişli vize verilmesi ve verilen vizenin kademeli olarak bir yıldan beş yıla kadar yükseltilmesini öngören, uyumlaştırılmış bir yaklaşıma geçilmesi.

Bunların yanında, üye devletlerin vize süreçlerinin masraflarını daha iyi karşılamaları için vize ücretinin 80 euroya yükseltilmesine karar verildi. Bu ücret her üç yılda bir ihtiyaca göre revize edilecek.

Avrupa Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre tasarıyla birlikte Konsey Başkanlığı hemen Avrupa Parlamentosu ile görüşmelere başlayacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
A&B, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Avrupa'da dolaşım, İyi hal vizesi, Vize,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları