Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Avrupa Rekabet Komisyonu Avrupa Turizm Devi TUI , Thomas Cook Karşı

04 Şubat, 2017 | 08:06

Avrupa Rekabet Komisyonu

Avrupa Rekabet Komisyonu Avrupa’nın Turizm Devleri TUI ve Thomas Cook Peşine Düştü, Rekor Ceza Gelebilir.

Avrupa Rekabet Komisyonunun açtığı tekelcilik karşıtı (antitröst) davası ile karşı karşıya kalan Avrupa ünlü tur operatörleri ve İspanyol otel zinciri zor durumda. Dava turizm firmalarının aleyhinde sonuçlanırsa, Avrupa’nın dev firmaları rekor bir ceza ile sarsılacak.

Avrupa komisyonundan yapılan açıklamada, soruşturma otellerin oda fiyat politikalarının müşterilerin konumuna göre değişiklik gösterdiği üzerine alına şikayetler doğrultusunda açılmıştır ifadesi kullanıldı. Soruşturma içinde olan firmalar ise, İspanyol otel zinciri Melia Group, Tur operatörleri Kuoni, REWE, Thomas Cook, TUI olarak ve anlaşma kapsamında olan firmalar olarak geçmektedir.

Destinasyona Göre Ayrımcılık Kabul Edilemez

Avrupa Rekabet Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, otellerin oda kullanımını maksimize etmek amacıyla geliştirdiği yenilikçi fiyat mekanizmalarını memnuniyetle kabul ettiğini, ama otellerin ve tur operatörlerinin kullanıcıların konumuna göre ayrımcılık yapması kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Açıklamanın devamında ise;

“Soruşturma kapsamında incelenen anlaşmaların, müşterilerin uyruklarına ve ikamet ettikleri ülkelere göre ayırdığı yönünde iddialar var. Böyle bir uygulama varsa, bu müşterilerin otellerin gerçek doluluklarını ve en düşük fiyatları göremediği ve konuma göre bir ayrımcılık yapıldığı anlamına gelir. Bu durumda diğer ülke vatandaşlarının, Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlarına sunulan konaklama fırsatlarına ulaşamaması sebebiyle AB rekabet kurallarının ihlal edildiğini gösterir. Bu da pazarın bölünmesine yol açar.

TUI ve Thomas Cook’dan Açıklama

TUI tarafından yapılan açıklamada;

“AB Komisyon Rekabet Genel Müdürlüğünün, TUI ile birlikte, diğer tur operatörlerine ve otelcilere dönük resmi işlem başlattığını doğrulayabiliriz. Avrupa Rekabet Komisyonu, tur operatörleri ve oteller arasında otel tekliflerinin veya otel fiyatlarının müşteri uyruğu veya ikametine göre  farklı seviyelerde ayarlandığı bazı uygulamaları gözden geçiriyor. TUI olarak, AB komisyonu ile süreç boyunca tam işbirliğinde olacağımızı bildirmek isteriz.”

Thomas Cook ise;

“Thomas Cook, hizmet verdiği 15 Avrupa kaynak pazarında adil ve açık rekabet ortamı için elinden  geleni yapmaktadır.” ifadesini kullandı.

Melia Hotels Group Açıklaması ise;

“Melia, Avrupa Rekabet Komisyonu ile  hem aktif hem de yapıcı bir şekilde işbirliği yapmaya devam edecektir. Avrupa tüketicisinin haklarına ilişkin herhangi bir usulsüz davranış olmamıştır. Hızlı bir inceleme süreci olacağına inanıyoruz.” denildi.

 

Avrupa Rekabet Komisyonu üyesi Margrethe Vestager açıklamasında ise;

E- Ticaret, tüketicilere daha geniş bir ürün ve hizmet seçeneği ile sınır ötesi satın alma fırsatı sunmalıdır. Başlatılan 3 soruşturma, şirketlerin tüketicilere sunulan bu fırsatları engellemeye çalıştıklarından şüphelenilen uygulamalara odaklanmaktadır. Davalar tüketici elektroniği, video oyunları ve konaklama sektörüyle ilgilidir. Komisyonun soruşturmayı sonuçlandırması için spesifik bir süreci yoktur. Soruşturma süresi sınırsızdır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Almanya, Avrupa, Avrupa Birliği, Avrupa Rekabet Komisyonu, İngiltere, İspanya, Melia Hotels Group, Thomas Cook, Tui,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları