Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

“AB ile vize sorunu ironik bir durum”

16 Eylül, 2010 | 17:47

Belçika Büyükelçisi Pol J.M.M. De Witte, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki vize sorununun ironik bir durum olduğunu belirterek, “Bizim vatandaşlarımız rahatlıkla Türkiye’ye gelip tatil yapıp gezerken, Türk vatandaşlarının Avrupa’ya giderken sıkıntı yaşaması ironik bir durum.” dedi.

Belçika Büyükelçisi De Witte ve Belçika Antalya Fahri Konsolosu Ece Tonbul Kilit, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak’ı ziyaret etti.

Konuk Büyükelçiye Antalya ekonomisi hakkında bilgi veren Budak, Antalya’da bin 500 Belçikalının ikinci konut sahibi olduğunu, ayrıca Belçika’nın Antalya’ya en fazla turist gönderen ilk 10 ülke arasında yer aldığını söyledi.

Budak, ziyarette Türk işadamlarının AB ülkelerine girerken yaşadığı vize sorununu gündeme getirdi. AB dönem başkanı Belçika’dan vize konusunda destek isteyen Budak, “Antalya’dan bazı firmalarımızın yöneticileri iş amaçlı yurt dışına çıkmak isterken, maalesef vize alamadıkları için zor durumda kaldılar. AB ile ilişkilerimizin artması için mutlaka bu vize probleminin çözülmesi lazım. 1980-90’lı yıllarda AB üyeliği konusunda Türk halkında büyük bir heyecan vardı. Ancak şimdi o heyecan sönmeye başladı. Bunda AB üyesi ülkelerin tavrının da rolü büyük.” diye konuştu.

ATSO Başkanı Budak’ın vize konusundaki sözlerine hak verdiğini ifade eden Belçika Büyükelçisi Witte ise Avrupa’da en fazla Türk’ün Belçika’da yaşadığına işaret ederek, şunları kaydetti: “Vize konusu çok ironik bir konu. Dönem başkanı olarak bu konuyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Vize konusunda zaman zaman suistimaller olması, bütün Türk vatandaşlarının cezalandırılması anlamına gelmemeli. Hedefimiz önce vize kolaylığı sağlanması, sonra da kaldırılması.”

“TÜRKİYE’NİN GÜNEY KIYILARINDA BÜYÜK BİR POTANSİYEL VAR”

Büyükelçisi De Witte, Türkiye’de bir yıldır görev yapmasına karşın ilk kez Antalya’ya geldiğini belirtti. Türkiye ile Belçika arasında ticaret hacminin 5,6 milyar Euro’ya ulaştığını belirten Witte, “Belçikalı yatırımcılar genel olarak İstanbul ve Bursa’da sanayi alanında faaliyet gösteriyorlar. Ama Türkiye’nin güney kıyılarında da büyük bir potansiyel var. Özellikle turizm ve hizmet sektörü önemli. Antalya’da yeni fahri konsolosumuzla birlikte çalışmalarımızı hızlandıracağız.” diye konuştu.

Türkiye’ye tatile gelen yaklaşık 500 bin Belçikalı’dan 200 bininin Antalya’yı tercih ettiğini dile getiren Büyükelçi Witte, Belçikalı turistlerin Türkiye’den olumlu izlenimlerle döndüğünü sözlerine ekledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
A&B, AB Vize, Antalya, Antalya Haberleri, Avrupa Birliği, Avrupa Birliği Vize, Belçika, Çetin Osman Budak, De Witte, Ece Tonbul Kilit, Pol J.M.M. De Witte, Turizm Haberleri, Vize,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları