Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Atina’daki ‘Phylax’ heykeli tramvayları durdurdu!

05 Ocak, 2018 | 13:45

Akdeniz turizminin önde gelen ülkelerinden olan Yunanistan’ın başkenti Atina’ya 9 km uzaklıktaki Paleon Faliron’da Aralık ayında açılan Phylax heykeli şehri karıştırdı. Phylax heykelinin şeytanı çağrıştırdığını söyleyen bir grup, heykelin ışıklandırma kabloları yerine tramvay kablolarını kesti, seferler bir süre iptal oldu!

Komşu Yunanistan bir heykel yüzünden karıştı! Atina şehir merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulunan Paleon Faliron’da aralık ayında açılışı yapılan Phylax (koruyucu) heykeli halkı ikiye böldü.

Yazları, denizin ve güneşi nedeniyle Atinalılar tarafından oldukça rağbet edilen,  cafeleri, tavernaları, şık dükkanları ile modern ve şık bir Atina semti olan Paleon Faliron’da son günlerde Ortaçağ zihniyeti hakim.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Yunanistan Turları sizi bekliyor.

Dindarlar ayaklandı!

Olaylar, sahil yolu üzerine belediyenin diktiği bir heykel nedeniyle çıktı. Heykeltıraş Kostas Yeorgiu’nun kil üzerine bronz döküp kırmızıya boyadığı esere aşırı dindar çevreler önce “Meleklerin suratları insanlara benzer. Renkleri de beyazdır. Heykeldeki meleğin yüzü belirsiz. Üstelik rengi de cehennemin rengi olan kırmızı. Bu heykel şeytanı simgeliyor” iddiasıyla tepki gösterdi.

Daha sonra gün sonra ise heykele saldırı gerçekleşti. Phylax heykelinin üzerine beyaz boya fırlatıldı, ışıklandırma spot lambalarının kabloları kesilmek istendi. Ancak yanlışlıkla tramvay kabloları kesildi. Arıza onarılıncaya kadar tramvay seferleri iptal edildi.

Belediye Phylax heykeline sahip çıkıyor

Bu olaylar sonrası imza kampanyasına sıra geldi. Heykelin sökülmesi için bir hayli imza toplandı. Belediye Başkanı Dionisis Hacidakis “Birileri mitolojiyi, Hristiyan inançları ile karıştırıyor. Heykel, mitolojide Girit adasının koruyucusu sayılan Talos’dan esinlenerek yapıldı. Phylax yerinden sökülmeyecek” açıklamasında bulundu.

“Şeytanı kovdular, demek sorun kalmadı!

Son olarak da bir grup aşırı dindar, bir din adamının önderliğinde Yunan bayrakları ve ikonlar taşıyarak heykelin önünde toplanıp şeytanı lanetleyen ve kovan dualar okudu.

Belediye Başkanı Hacidakis “Madem şeytanı kovdular, demek ki sorun kalmadı. Heykel yerinde kalacak” açıklaması yaptı. Aşırı dindarlar ise pes etmeyeceklerini, heykel sökülyünceye kadar mücadelelerine devam edeceklerini söylüyor.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akdeniz Turizmi, Atina, Dionisis Hacidakis, Kostas Yeorgiu, Paleon Faliron, Phylax, Phylax heykeli,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları