Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Atatürk Havalimanı’nın kaderi belli oldu: Genel Havacılık Merkezi!

10 Ekim, 2018 | 11:06

Atatürk Havalimanı'nın kaderi belli oldu: Genel Havacılık Merkezi!

Atatürk Havalimanı kaderi belli oldu. Hürriyet gazetesi yazarı Uğur Cebeci, Atatürk Havalimanı’nın genel havacılık bölümünün olduğu gibi korunacağını köşesine taşıdı. Cebeci, terminal binasının bir kısmının havacılık üniversitesi olarak düşünüldüğünü belirterek, “Yeni düzenleme için ciddi bir oluşum iş başında” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin en çok kullanılan havaalanı Atatürk Havalimanı’nın önemli bir bölümünün ayakta kalacağını ileri süren Hürriyet yazarı Uğur Cebeci, “Yepyeni bir düzenleme ile Genel Havacılık Merkezi olacak.

Atatürk Havalimanı’nın kaderi belli oldu: Genel Havacılık Merkezi

3 bin metrelik iki pist 11.7/3.5 sağ ve sol pistleri yani Florya tarafındaki pistler korunacak. Hangarlar, bakım merkezleri ayakta kalacak. Askeri Havaalanı çok ihtiyaç varsa belki Florya tarafına taşınacak.

Terminal binalarının büyük bir kısmı üniversite olacak. Yani ağırlıklı olarak havacılık üniversitesi. Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu büyüklükte ve yetenekte. Burası dünyaya açılacak. Başka ülkeler için de pilot, kabin memurundan hava trafik kontrolörüne kadar geniş bir yelpazede gençleri yetiştirecek.” yorumunda bulundu.

“Özel jetlerin yolcuları burada ağırlanacak”

Atatürk Havalimanı’na ya büyük bir genel havacılık merkez binasının yapılacağını ya da var olan binalardan birinin dönüştürüleceğini aktaran Uğur Cebeci, “Gelen özel jetlerin yolcuları burada ağırlanacak. İçinde elbette pasaport polisi, gümrük olacak. Gümrüksüz satış mağazaları, yiyecek içecek alanları açılacak. Sonra yerli yabancı onlarca özel uçak burada barınacak. Dünyanın dört bir yanından gelen özel uçaklar buraya inecek, rahatça hangarlara alınabilecek.” ifadelerine yer verdi.

Uğur Cebeci’nin Hürriyet gazetesindeki köşesindeki yazısının devamında Atatürk Havalimanı ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

Teknofest, İstanbul Air Show gibi başarı kazanmış havacılık fuarları burada açılacak. Havacılık sanayinin ürünleri sergilenecek. Yurtdışından gelenler belki askeri ürünlerimizi de burada görecekler. Yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki terminal binaları da ikinci bir hayata başlayacaklar.

Elbette bu oluşum çevredeki otelleri de büyük ölçüde kurtaracak. Dünya standartlarının üzerinde bir oluşum gerçekleşecek. Ana işletmeci dışında Genel Havacılık Merkezi’nde belki yabancı operatörlerde yer alabilecek. Bu oluşum İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan dünyanın en büyük iş jetleri fuarı EBACE’i de bu bölgeye çekecek.

12 milyon m2’lik arazinin büyük bölümü Millet Bahçesi olacak

Peki Millet Bahçesi ne olacak? Yine olacak. Yaklaşık 12 milyon metrekarelik dev arazinin büyük bölümü yine Millet Bahçesi olarak düzenlenecek. 3 bin metre uzunluk ve 45 metre genişlikteki iki pist dışındaki 0.5/2.3 diye bilinen 60 metre genişliğinde 2 bin 600 metre uzunluğunda, Florya-Ataköy yönündeki pistin kalıp kalmayacağına karar verilecek.

Başta Devlet Hava Meydanları işletmesi, tabi ki Ulaştırma Bakanlığı. Teknofest oluşumu yöneticileri, işin bayraktarlığını yapan Hükümet filosunun tepe yöneticisi Kaptan Pilot Görkem Aksoy‘la birlikte geniş bir ekip ilk toplantıda bir araya geldiler. Sonuçlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilecek. Bir genel havacılık merkezi fikri kesinleşti. Onay alındı. Şimdi sınırları çizilecek. Üniversite fikri olgunlaştırılacak. (…)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atatürk Havalimanı, Genel Havacılık Merkezi, İstanbul Air Show, Millet Bahçesi, Teknofest, Uğur Cebeci,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları