Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Atatürk Havalimanı yetersiz kaldı,THY rötarda Avrupa birincisi!

24 Nisan, 2012 | 14:06

Atatürk Havalimanı’nın yetersizliği sebebiyle, THY Avrupa’da rötar şampiyonu oldu.

THY’nin zararı: Yılda 110 milyon dolar

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki güney rüzgârlarından dolayı meydana gelen rötar ve iptaller, Türkiye ’nin dünyaya açılan en önemli ve en büyük kapısı konumundaki havalimanına rekor kırdırdı.

Atatürk Havalimanı, Avrupa ’nın en çok rötar yapan havalimanı, THY de en rötarlı havayolu oldu. ABD merkezli uçakların iniş-kalkış saatlerini veren Flightstats’ın verilerine göre geçtiğimiz hafta Avrupa’nın en rötarlı havalimanı Atatürk Havalimanı olarak gösterildi.

Yayınlanan analize göre geçtiğimiz hafta Atatürk Havalimanı’nda 1437 uçak gecikmeli iniş, 1511 uçak da gecikmeli kalkış yaptı. Gelişlerde 90 ve gidişlerde de 90 olmak üzere Atatürk Havalimanı’nda geçtiğimiz hafta 180 sefer iptali oldu.

Lodos nedeniyle zor günler geçiren İstanbul Atatürk Havalimanı toplam 2 bin 948 sefer gecikmesiyle Avrupa’nın en rötarlı havalimanı haline geldi.

Atatürk Havalimanı’ndan sonra en çok rötarlı havalimanı 2 bin 618 seferle Londra Heathrow ve 2 bin 415 sefer gecikmesiyle Frankfurt Havalimanı oldu. Frankfurt Havalimanı’nı 2 bin 160 ile Madrid Barajas Havalimanı takip etti. İptal edilen seferlerde de Atatürk Havalimanı 180 seferin iptal olması nedeniyle ikinci olurken, Madrid Barajas Havalimanı 247 sefer iptali ile birinci oldu.

Önceki gece Habertürk TV ’de Basın Kulübü’ne konuk olan ve “En büyük rakibimiz Atatürk Havalimanı oldu” diyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “Şu an 55 olan saatteki kapasitesi 70’e çıkabilir. Bunun çıkması için teknolojiden faydalanılması, askeri alanın katılması gerekiyor. Gerekirse bir pist yapılabilir. Bu kusurlardan dolayı 2011 ’de kaybımız 110 milyon dolar . Ben bunu kime fatura edeceğim” diye sorarak tepkisini dile getirdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atatürk Havalimanı, Atatürk Havalimanı yetersiz, İstanbul Atatürk Havalimanı, THY, THY Avrupa birincisi, THY Haberleri, THY rötar, THY rötarları, THY zarar,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları