Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Atatürk Barajı’ndaki tarihi resimleri balıkçılar tesadüfen buldu!

12 Ekim, 2018 | 11:45

Atatürk Barajı'ndaki tarihi resimleri balıkçılar tesadüfen buldu!

Atatürk Barajı’ndaki tarihi resimleri balıkçılar tesadüfen buldu. Adıyaman’da tarihe ışık tutacak olan yeni bir yer keşfedildi. Paleolitik Dönem’e ait bugüne kadar hiç görülmemiş sunum çukurlarının yer aldığı dinsel alan balıkçılar tarafından Atatürk Barajı’nın suları çekilince tesadüfen bulundu.

Tarihi bir çok alana ev sahipliği yapan Adıyaman’da tarih öncesi Paleolitik Çağ’a ait izler bulundu. Su seviyesi 10-15 metre düşen Atatürk Barajı’nda bugüne kadar hiç görülmemiş Paleolitik Dönem’e ait duvar resimleri bulundu.

Atatürk Barajı’ndaki tarihi resimleri balıkçılar tesadüfen buldu

Paleolitik Dönem’e ait olan ve kazıma tekniği ile yapılan stilize figürler ile ‘av sahnesinin’ resmedildiği ana kayada, sunum çukurları yer alıyor. Sunum çukurlarının da yer aldığı tarihi mekanın dinsel alan olduğu tahmin ediliyor. Paleolitik Çağ’a ait bu kadar fazla çizimin yer alması bilim insanlarını da heyecanlandırdı. Tarihe ışık tutacak olan figürler ilk günkü canlılığını korurken, dinsel alan içerisinde sunum çukurları olan ilk yer olduğu kaydedildi.

‘Yamaç yerleşkesi’ olduğu tahmin edilen ana kaya üzerindeki çizgisel motiflerin yer aldığı sahnede insan ve çeşitli hayvan figürleri bulunuyor. İnsan, dağ keçisi, at, kurt, tilki, leylek gibi çeşitli hayvan figürleri ve değişik şekiller yer alıyor. Resmedilen sahnenin uzunluğunun 8 metre, genişliğinin ise yaklaşık 70 santim olduğu bildirildi.

Alanın kaç yıllık olduğu araştırılacak

Alanın kaç yıllık olduğu araştırılacak

Adıyaman’ın Kahta ilçesi Atatürk Barajı kıyısındaki kayalıklarda görülen Paleolitik Dönem’in izleri bugüne kadar Anadolu’da sadece Karain Mağarası, Kars Kağızman Kaya Mezarları ve Adıyaman’da bulunan Palanlı Mağarası’nda görülürken, dünyada ise Paleolitik Dönem’e ait tarihlenen toplam 6 adet yer bulunduğu ifade ediliyor. Paleolitik Dönem’in 2 milyon yıl önce başladığı ve 10 bin yıl önce son bulduğu biliniyor. Adıyaman’da bulunan bu tarihi mekanın ise alt mı, orta mı yoksa üst döneme mi ait olduğu yapılan inceleme sonrasında ortaya çıkacak.

Kaynaklarda 21 medeniyete ev sahipliği yaptığı belirlenen Adıyaman, 300’ün üzerinde tarihi ve turistik yapısıyla ‘açık hava müzesi’ olarak adlandırılıyor. Bir çok tarihi mekana ev sahipliği yapan Adıyaman’da her geçen gün yeni eserler çıkmaya devam ediyor.

Adıyaman Müze Müdür Vekili Mehmet Alkan, “Adıyaman’ın Kahta sınırları içerisinde balıkçılar tarafından tespit edilen bu alanda duvar üzerine kazıma tekniğiyle yapılan hayvan figürlerin bulunmaktadır. Hayvan figürlerinden yaban keçisi, karşılıklı duruş şekilde verilmiş ve bir avcı tarafından ok ile vurulduğu resmedilmiştir.

Çeşitli semboller ve insan ve hayvan figürleri bulunmakta

“Çeşitli semboller ve insan ve hayvan figürleri bulunmakta”

Diğer figürlere baktığımızda at üzerinde stilize şekilde ve kazıma şekilde çizilmiş. At üzerinde bir süvari figürü görülmektedir. Yine bu alanın duvar üzerinde 8 metre uzunluğunda 70 santim genişliğinde kazıma teknikleriyle çizilmiş olan çeşitli semboller ve insan ve hayvan figürleri bulunmaktadır. Bu dönem Paleolitik Çağ dediğimiz döneme tarihlendirebiliriz. 40 bin öncesine var ama daha da geç tarihte tarihlendirebiliriz.

Bundan sonra detaylı çalışmalar sonucu eğer tescilli değil ise Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvurarak tescil işlemini başlatacağız. Yaklaşık 10-15 metre baraj sularının çekilmesiyle ortaya çıkmıştır. Baraj suyunun tahribat çok az biçimdedir. Bu da geçmiş dönemdeki sanatın kaya üzerine işlenmiş sanatın iyi olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Yeri keşfeden üç balıkçıdan biri olan Mustafa Aslıtürk ise “Biz hafta sonları hobi olarak olta balıkçılığı yapıyoruz. Balık tutmak için buralara pek sık geliyoruz. Yine bir gün geldiğimizde bunları fark ettik. Turizm İl Müdürlüğü’ne durumu bildirmeyi kendimize görev bildik. Onlar da gerekli incelemeyi yaptı” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Adıyaman, Adıyaman Müze Müdür Vekili, Atatürk Barajı, Balıkçılar, Mehmet Alkan, Mustafa Aslıtürk, Palanlı Mağarası, Paleolitik Çağ, Tarihi resim,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları