Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

‘Asya’nın Venedik’i Bangkok’un yüzen pazarları turist akınına uğruyor!

28 Kasım, 2018 | 13:56

Asya'nın Venedik'i Bangkok'un yüzen pazarları turist akınına uğruyor!

Uzak Doğu turizminin etkileyici duraklarından Tayland’ın, ‘Asya’nın Venedik’i diye anılan başkenti Bangkok’ta nehir ve su kanalları boylarına kurulu yüzen pazarlar, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Bunların en önemlisi ise Khlong Lat Mayom yüzen pazarı.

Uzak Doğu turizminin etkileyici duraklarından Tayland‘ın, ‘Asya’nın Venedik’i diye anılan başkenti Bangkok’ta nehir ve su kanalları boylarına kurulu yüzen pazarlar, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.

‘Asya’nın Venedik’i Bangkok’un yüzen pazarları turist akınına uğruyor!

Başkent Bangkok‘un batısında yer alan Khlong Lat Mayom yüzen pazarı, Tayland‘a gelen turistlerin akın ettiği yerler arasında geliyor.

Khlong Lat Mayom yüzen pazarları

Khlong Lat Mayom yüzen pazarları, çok sayıda nehir ve su kanallarıyla “Asya’nın Venedik’i” olarak bilinen Bangkok’un Lat Ta Niao kanalının etrafında konuşlanmış durumda. 2004 yılında kurulan bu pazar, hem kentin kalabalığından uzak konumu, hem de kanal boyundaki bozulmamış doğal dokusu nedeniyle turistlerin akın ettiği pazarlardan biri.

Bangkok’daki bölge devlete ait

12 hektarlık alanı kaplayan Khlong Lat Mayom yüzen pazarların bulunduğu bölge tamamen devlete ait olduğu için isteyen herkes burada teknesiyle satış yapabiliyor.

Khlong Lat Mayom ilk açıldığı 2004 yılında yaklaşık 20 satıcıya ev sahipliği yaparken, sayı pazarın turistlerin uğrak noktası haline gelmesiyle artmış durumda. Bu durum karşısında turistlerin ve satıcıların artması üzerine kalabalıklaşan bölgedeki yiyecek ihtiyacının karşılanması adına su kanalının etrafına, restoranlardan oluşan geniş bir sabit pazar da kuruldu.

Bu durum bölgedeki satıcılara kar getirse de mekana gelen turistlerin çoğu, söz konusu yemek alanlarının, asıl görmek istedikleri yüzen pazara ulaşılmasını zorlaştırdığını düşünüyor.

Yüzen pazarlar hafta sonları 17.00'ye kadar açık

Yüzen pazarlar hafta sonları 17.00’ye kadar açık!

Tayland balayı turları için de çok tercih edilen bir ülke. Uzak Doğu‘nun bu egzotik ülkesinin başkenti Bangkok ve çevresindeki yüzen pazarlar genellikle hafta sonları açık olmakla birlikte sabah 08.00’den akşam 17.00’ye kadar turistleri ağırlıyor.

Sabah erken saatlerde teknelerini Khlong Lat Mayom’a getiren ve çoğunlukla köy sakinlerinden oluşan pazarcılar, burada genellikle tropikal meyve ve sebze satıyor.

Bazı satıcılar ise geleneksel Tay tatlıları ve sandalda pişirdikleri atıştırmalıkları satarak pazara renk katıyor. Taze meyve ve sebzeleri uygun fiyatlara alan ziyaretçiler, alışverişin yanı sıra satıcılarla sohbet de ediyor. Turistler ülkelerinde alışık olmadıkları bu manzarayı ölümsüzleştirmek için satıcılarla bolca fotoğraf çekiniyor.

Tekne turları geleneksel Tayland evlerini keşfettiriyor

Tekne turları geleneksel Tayland evlerini keşfettiriyor

Phuket, Koh Samui gibi dünyaca ünlü turizm merkezlerine de sahip bir ülke olan Tayland’daki Khlong Lat Mayom yüzen pazarını özel kılan bir diğer unsur da turistler için düzenlenen tekne turları. 15 kişilik motorlu teknelerle yapılan bir buçuk saatlik tura katılmak isteyen turistler 100 Tayland bahtı (15 lira) ücret ödüyor.

Turistlere Lat Ta Niao kanalının önemli yerlerini görme fırsatı sunan tekne turu, etraftaki göz alıcı yeşillik ile Tayland’ın geleneksel ahşap evlerini de keşfettiriyor. Tayland’daki çok sayıda yüzen pazarının arasında en fazla ziyaret edilenlerden biri olma niteliğini taşıyan Khlong Lat Mayom, 10 yıldan fazladır hem ziyaretçileri hem de ev sahipliği yaptığı tüccarları memnun ediyor.

Şehirleşmeye rağmen pazarlara ilgi artıyor

Şehirleşmeye rağmen pazarlara ilgi artıyor

Uzak Doğu ülkelerinin hemen hepsinde mevcut olan yüzen pazarlar en çok Tayland’da bulunuyor. Asya’nın Venedik’i Bangkok’ta modern şehirleşme ve betonlaşmanın sonucu olarak kentin birçok su kanalı kapandığı için yüzen pazarların sayısında da nispeten azalma gözlemleniyor.

Ancak hem Bangkok, hem de Tayland genelindeki yüzen pazarlar, hızlı şehirleşmeye karşın turistlerin ilgisini kaybetmiyor..

Khlong Lat Mayom’un haricinde Bangkok ve yakınlarında Amphawa, Damnoen Saduak, Tha Kha ve Taling Chan gibi yüzen pazarlar da çokça ziyaret edilenler arasında bulunuyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Amphawa, Asya'nın Venedik'i, Bangkok, Damnoen Saduak, Khlong Lat Mayom yüzen pazarı, Lat Ta Niao kanalı, Taling Chan, Tayland, Tha Kha, Uzak Doğu, Yüzen pazarlar,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları