Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Astım ve alerji hastalarına “tatil” önerileri

11 Haziran, 2013 | 15:29

Astım ve alerji hastalarına "tatil" önerileri Astım ve alerji hastalarının tatile çıkmadan önce tüm ayrıntıları önceden planlamaları gerekiyor.

Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, astım ve alerji hastalarının tatile çıkmadan önce tüm ayrıntıları önceden planlamaları gerektiğini belirterek, “Kalacak yer ve şartların seçimi konusunda çok dikkatli olunması gerekiyor” dedi.

Memorial Şişli Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre, Uz. Dr. Soysal astım ve alerji hastalarının tatile çıkmadan önce kalacak yer ve şartların seçimi konusunda çok dikkatli olması gerektiğini belirterek, gidilecek bölge açısından hava kirliliği olmayan, polenlerin yoğun olmadığı ve yüksek nem içermeyen yerler seçilmesi gerektiğini kaydetti.

Otomobil ile yolculuklarda klima kullanılması, uçak yolculuğunda ise nefes açıcı ilaçların yanında bulundurulması gerektiğini vurgulayan Soysal, “Arabaya binmeden yaklaşık 10 dakika önce klima çalıştırılmalı ve sonra arabaya binilmelidir. Ayrıca günün çok sıcak saatlerinde araba ile yolculuk yapmaktan kaçınılmalıdır. Uçak yolculuğu esnasında kabin basıncı ve klimalar alerjik kişiyi olumsuz etkileyebilir” ifadelerini kullandı.

Dr. Soysal, otel odasının halı ile kaplı olmasının, özellikle ev tozu (akar) alerjisi olanlar açısından tehlikeli olduğunu vurgulayarak, mümkünse halı ile kaplı olmayan odaların tercih edilmesi ve kalınacak odanın havalandırma sisteminin yüksek kalitede olması gerektiğini bildirdi.

Hastaları havuza girme konusunda da uyaran Soysal, klorun özellikle alerjik astım hastalarında nefes darlığını tetikleyici bir etken olabileceğini belirterek, havuzdan çıktıktan hemen sonra duş alınmasın önemli olduğunu dile getirdi.

Güneş alerjisi olanlar 10.00 – 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamalı

Güneş alerjisinin, yaz tatillerinde karşılaşılabilecek önemli sorunlardan biri olduğunu ifade eden Soysal, “Güneş, ciltte ve gözde reaksiyon yaratabilir. Bu nedenle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamak, güneş gözlüğü ve şapka kullanmak, yüksek koruma faktörlü kremlerle cildi korumak önemlidir. Astım hastaları için önerilen yüzme ve yürüyüş gibi sporların güneşin çok yoğun olduğu saatlerde yapılması uygun değildir” uyarılarında bulundu.

Birçok astım ve alerji hastalarının yaz döneminde şikayetleri hafiflediği için ilaçlarını ihmal edebileceğini aktaran Soysal, şunları kaydetti:

“Kontrolsüz bir alerji ve astım yaz tatillerinde hızla alevlenerek sorun yaratabilir. Rahat bir tatil geçirebilmek için tüm önlemlerin alınması ve gereken ilaçların düzenli kullanılması büyük önem taşımaktadır”.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
alerji, alerji hastaları, Astım, Astım hastaları, Astım hastaları tatil, Füsun Soysal, Güneş alerjisi, Güneş alerjisi olanlar, Memorial Şişli Hastanesi, Tatil, tatil önerileri, Uz. Dr. Füsun Soysal,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları