Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Aşk-ı Memnu Operası İspanya’da sergileniyor

31 Ağustos, 2010 | 09:50

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) sanatçıları, Selman Ada’nın Aşk-ı Memnu adlı iki perdelik operasıyla Carl Orff’un Carmina Burana adlı balesini İspanya‘nın Gijon şehrinde sahnelemek üzere yola çıktı. 160 kişilik ekip, yurtdışında sahneleyecekleri oyun için gururlu olduklarını bildirdi.

Gijon Şehir Meclisi ile Gijon Şehri Jovellanos Tiyatrosu tarafından düzenlenen 2010 yılı Antonio Medio Sezonu kapsamında sunulacak gösteriler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek. Sabah saat 07.25 uçağı ile hareket eden İzmir Devlet Opera ve Balesi üyeleri, bir Türk eserini sahneleyecek olmanın gururunu yaşadıklarını belirtti. İspanyol seyircisinden nasıl bir tepki alacaklarını merak ettiklerini belirten oyuncular, heyecanlı olduklarını da ifade etti. İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü Aytül Büyüksaraç, “İlk kez bir Türk operası sahneleniyor. İspanyol seyircilerimize ispanyolca üst yazılı bir şekilde izleteceğiz. Daha sonrada Carmina Burana adlı baleyi sahneleyeceğiz” dedi. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Şadi Erdoğan ise, “Operaların yurtdışı turneleri zordur. Bu turnenin gerçekleşmesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bir Türk eserinin İspanya’da sahnelenmesi bizim için çok önemli. Kendi kültürümüzü anlatmaktan gururluyuz, mutluyuz” şeklinde konuştu.

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin geçen sezon sahnelediği ve İzmirli sanatseverlerin büyük ilgiyle izledikleri Aşk-ı Memnu’nun İspanya’daki gösterisini, eserin bestecisi Selman Ada yönetecek. Halid Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı romanından hareketle Tarık Günersel tarafından librettosu yazılan Aşk-ı Memnu, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nden Murat Göksu’nun rejisiyle sahneleniyor. Eserin dekorları Nihat Kahraman, kostümleri Sevtaç Demirer’e ait. Koro şefliğini Ali Hoca, ışık tasarımcılığını Oktay Kanca’nın üstlendiği Aşk-ı Memnu’da solo rolleri Burcu Kılıç, Aytül Büyüksaraç, Fahri Önoğlu, Teyfik Rodos, Evren Kayacan, Fırat Yalçınkaya, Evrim Keskin, Linet Şaul, Hüseyin Çanlıoğlu, Murat Direk paylaşıyorlar. Eserde 19. yüzyılın sonunda yaşayan zengin ve aylak bir toplumsal sınıfın yaşam biçimi, Türk aile yapısının batılı yaşam biçimi içinde çözülmesiyle oluşan sorunları, yeniden şekillenen dünya görüşleri ve sağlıksız ilişkiler anlatılıyor. Eser, İspanya dönüşü 21 Eylül 2010 Salı günü saat 20.00’de de İzmir’de sezonun açılış gösterisi olarak sunulacak.

Eserin İspanya’daki gösterisini şef Tulio Gagliardo Varas yönetecek. Julian Moss’un sahneye koyduğu eserin dekor ve kostümleri Sevtaç Demirer tarafından hazırlandı. Koro şefliğini Ali Hoca üstlenirken, eserin ışık tasarımlarını da Oktay Kanca yaptı. Soprano soloyu Evren Kayacan, tenor soloyu Erdem Erdoğan, bariton soloyu da Gökhan Koç seslendirecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aşk-ı Memnu, Aşk-ı Memnu İspanya, Aşk-ı Memnu Operası, Aşk-ı Memnu Operası İspanya, Aşk-ı Memnu Operası İspanya Sergilenecek, Carl Orff, Carl Orff Carmina Burana, İzmir Devlet Opera ve Balesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları