Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Arkeologlar, Alanya’nın denizinde 50 civarında tarihi eser buldu

23 Ağustos, 2011 | 10:03

Antalya’nın Alanya ilçesinde, Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi ile Selçuk Üniversitesi Sualtı Arkeoloji Bölümü tarafından yapılan su altı araştırmasında, Osmanlı ve Roma dönemine ait 50 civarında tarihi eser bulundu.

Çalışmalara Ege, İstanbul, Kocaeli ve Boğaziçi Üniversitesi ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı’ndan 11 arkeolog ve arkeoloji öğrencisi de katıldı.

Alanya Belediyesi’nin destekleri ile Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi ile Selçuk Üniversitesi Sualtı Arkeoloji Bölümü tarafından, Alanya’da su altında araştırmalar yapıldı.

Alanya Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısında, Sualtı Arkeoloğu Hakan Öniz, çalışmalar hakkında bilgi aktardı. İlçede dedektör, sonar cihazı ve sualtı robotlarıyla taradıklarını belirten Öniz, deniz altındaki araştırmaları da arkeolojik kalıntı potansiyeli taşıyan görüntüler üzerinde aletli dalış yöntemleriyle dalışlarla yaptıklarını söyledi. 18 Ağustos’ta başlayan çalışmalar sonucunda tespit edilen eserin 50’yi geçtiğini kaydeden Öniz, çalışmaların bayrama kadar devam edeceğini ifade etti.

Tersana ve Kızılkule civarında çalışmalar yaptıklarını belirten Öniz, Osmanlı ve Roma dönemine ait amfora kalıntıları, değirmen taşı, demir çapalar ve Osmanlı sırlı seramikleri olmak üzere 50 civarında eser kalıntısı bulduklarını kaydetti.

Yapılan bu çalışmaların, Alanya için çok önemli bir çalışma olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, ilçenin tarihinin zenginleştiğini söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alanya, Alanya Arkeoloji, Alanya Belediyesi Kültür Müdürlüğü, Arkeologlar, Arkeoloji, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Hasan Sipahioğlu, Sualtı Arkeoloji Bölümü,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları