Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Arkeologlar, Alanya’nın denizinde 50 civarında tarihi eser buldu

23 Ağustos, 2011 | 10:03

Antalya’nın Alanya ilçesinde, Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi ile Selçuk Üniversitesi Sualtı Arkeoloji Bölümü tarafından yapılan su altı araştırmasında, Osmanlı ve Roma dönemine ait 50 civarında tarihi eser bulundu.

Çalışmalara Ege, İstanbul, Kocaeli ve Boğaziçi Üniversitesi ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı’ndan 11 arkeolog ve arkeoloji öğrencisi de katıldı.

Alanya Belediyesi’nin destekleri ile Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi ile Selçuk Üniversitesi Sualtı Arkeoloji Bölümü tarafından, Alanya’da su altında araştırmalar yapıldı.

Alanya Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısında, Sualtı Arkeoloğu Hakan Öniz, çalışmalar hakkında bilgi aktardı. İlçede dedektör, sonar cihazı ve sualtı robotlarıyla taradıklarını belirten Öniz, deniz altındaki araştırmaları da arkeolojik kalıntı potansiyeli taşıyan görüntüler üzerinde aletli dalış yöntemleriyle dalışlarla yaptıklarını söyledi. 18 Ağustos’ta başlayan çalışmalar sonucunda tespit edilen eserin 50’yi geçtiğini kaydeden Öniz, çalışmaların bayrama kadar devam edeceğini ifade etti.

Tersana ve Kızılkule civarında çalışmalar yaptıklarını belirten Öniz, Osmanlı ve Roma dönemine ait amfora kalıntıları, değirmen taşı, demir çapalar ve Osmanlı sırlı seramikleri olmak üzere 50 civarında eser kalıntısı bulduklarını kaydetti.

Yapılan bu çalışmaların, Alanya için çok önemli bir çalışma olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, ilçenin tarihinin zenginleştiğini söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alanya, Alanya Arkeoloji, Alanya Belediyesi Kültür Müdürlüğü, Arkeologlar, Arkeoloji, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Hasan Sipahioğlu, Sualtı Arkeoloji Bölümü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları