Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Arjantinli devrimci, Küba efsanesi Che Guevara 51. ölüm yıldönümünde anılıyor

09 Ekim, 2018 | 18:02

Arjantinli devrimci, Küba efsanesi Che Guevara 51. ölüm yıldönümünde anılıyor

Arjantinli devrimci, Küba efsanesi Che Guevara 51. ölüm yıldönümünde anılıyor. Dünya, 51 yıl önce Bolivya’nın La Higuera bölgesinde öldürülen, Fidel Castro ile birlikte Küba devrimini gerçekleştiren Ernesto Che Guevara’yı anma törenleri düzenliyor.

Dünyada insanların “En çok görmek istediği ülke” Küba‘nın bu günlere gelmesinde büyük pay sahibi olan Che Guevara, ölümünün üzerinden 51 yıl geçmesine rağmen hala şükranla anılıyor. Efsanevi lider Fedel Castro ile birlikte Küba devrimine imza atan Che Guevara, yıllar geçse de unutulmuyor.

“Zafere kadar, daima”

Tarihe kazınan, “Zafere kadar, daima” (Hasta la victoria siempre) sözlerin sahibi, Küba devriminin önderlerinden Arjantinli Ernesto Guavera de la Serna, 1928 yılının 14 Haziran’ında Arjantin’in Rosario kasabasında dünyaya geldi.

Çocukluğu ve gençliği astım yüzünden oldukça zor geçen Ernesto Guavera de la Serna, yani dünyanın bildiği kısa adıyla Che, öğrenimine tıp alanında devam ederken, yakın arkadaşı Albetro Granadas ile motosiklet ile Latin Amerika turuna çıktı.

Küba devriminin önderlerinden Che Guevara anılıyor

Latin Amerika turunda gezdikleri ülkelerde gözlemlediği sosyal adaletsizlik ve yoksulluk, ünlü devrimci Che Guevara’nın sosyalist fikirlerle tanışmasına neden oldu. İlk önce Guatemala’da devrimci faaliyetler içerisinde bulunan Che, bu ülkeden Meksika’ya geçtiğinde ise sürgünde bulunan Fidel Castro ve arkadaşlarıyla tanışarak ünlü Küba devriminin ilk kıvılcımını yakmış oldu.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Küba Turları sizi bekliyor.

Küba’ya giden Che Guevara, Fidel Castro ile birlikte Küba devriminin önderlerinden biri haline geldi. Gerçekleştirilen devrimin ardından Küba’da La Cabana Kalesi Komutanlığı, Küba Milli Bankası, Sanayi Bakanlığı ve Milli Tarım Reformu Enstitüsü Başkanlığı gibi çeşitli görevler alan Che Guevara, buradaki işini tamamladığını, ‘devrimin diğer ülkelere yayılması gerektiği’ düşüncesiyle Küba’dan ayrılma kararı aldı.

Che, 1967'de Bolivya'da öldürüldü

Che, 1967’de Bolivya’da öldürüldü!

Küba’dan ayrılan Che Guevara, Afrika ülkesi Kongo’ya gitti. Ünlü devrimci burada yaşanan başarısızlık nedeniyle daha sonra Bolivya’ya geçme kararı aldı. Bolivya’da da aynı Kongo’daki gibi çeşitli başarısızlıklar yaşayan Che Guevara CIA ve Amerikan Ordusu’na bağlı Özel Harekat Birlikleri tarafından 9 Ekim 1967’de yakalanarak yargısız infaz sonucu öldürüldü.

Che’nin ölü bedeni Küba’ya teslim edilmedi. Elleri kesilerek bilinmeyen bir yere gömülen Che Guevara’nın bedeninden kalan kemikler, 1997 yılında Vallegrande yakınındaki bir uçak pistinin altından çıkarılarak Küba’ya teslim edildi.

Ölümünden tam 30 yıl sonra bulunan Che Guevara’nın cenazesi, 17 Ekim 1997’de Küba’nın Santa Clara kentinde askeri törenle anıt mezara gömüldü.

Bugün ölüm yıldönümü olan Che Guevara için dünyadaki bir çok ülkede etkinlik ve anma törenleri düzenlenmekte.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Albetro Granadas, Arjantinli devrimci, Bolivya, che guevara, Ernesto Guavera de la Serna, Fidel Castro, Kongo, Küba Devrimi, Küba efsanesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları