Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in simgesi: Obelisco

10 Ocak, 2019 | 11:12

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'in simgesi: Obelisco

Bir Latin Amerika ülkesi olan Arjantin’in başkenti Buenos Aires’teki tarihi simgelerden Buenos Aires Dikilitaşı her yıl onbinlerce turisti ağırlıyor.

Latin Amerika‘nın önemli ülkelerinden Arjantin’de bulunan ve ülkenin tarihini simgelerden Buenos Aires Dikilitaşı (Obelisco de Buenos Aires) her yıl onbinlerce turisti konuk ediyor.

Obelisco Bounes Aires'in singesi

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in simgesi: Obelisco

Her sene onbinlerce turisti ağırlayan Obelisco Dikilitaşı, 1936’da yılında Buenos Aires’in kuruluşunun 400. yıl dönümü anısına Arjantin bayrağının şehirde ilk defa göndere çekildiği yere inşa edildi.

Buenos Aires’in 400. kuruluş yıl dönümü anısına 1936’da Cumhuriyet Meydanı’nda yaklaşık 50 metrekarelik bir alanda inşa edilen anıt, 67,5 metre yüksekliğinde.

Tam adı “Obelisco de Buenos Aires” (Buenos Aires Dikilitaşı) olan ancak halk arasında kısaca Obelisco diye anılan bu ünlü yapının inşa edilme kararı, kentte başkentin önemini gösteren hiçbir anıtın bulunmamasından ötürü dönemin Devlet Başkanı Agustin Pedro Justo tarafından alındı.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Latin Amerika Turları sizi bekliyor

Obelisco’nun inşa edildiği yerde, Arjantin bayrağının 23 Ağustos 1812’de şehirde ilk defa göndere çekildiği San Nicolas Kilisesi bulunmakta.

Obelisco'nun yapımı bir ay sürdü

Obelisco’nun inşası ise yaklaşık bir ay sürdü.

Bir Latin Amerika ülkesi olan Arjantin’in ünlü çağdaş mimarlarından Alberto Prebisch tarafından tasarlanan, 200 bin Arjantin pesosuna mal olan ve 157 işçinin çalıştığı Obelisco’nun inşası ise yaklaşık bir ay sürdü.

Buenos Aires’te birçok kutlama ve protestoya da ev sahipliği yapan, Arjantin’de düzenlenen 2018 Gençlik Olimpiyatları sırasında ışıklarla süslenen Obelisco, olimpiyatlar sırasında dikey ekran olarak da hizmet vermişti.

Obelisco’nun piramit şeklindeki çatısının altında ufak bir oda ve dört pencere bulunuyor. Çıkılması yasak dikilitaşın demir merdiveni 206 basamaktan oluşuyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Arjantin, Bounes Aires, Buenos Aires Dikilitaşı, Latin Amerika, Obelisco,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları