Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Apollon Tapınağı’nda gün batımı başkadır

18 Ekim, 2010 | 16:39

Mısır’da Turu Sina Dağı’ndan sonra güneşin batışının en net görüldüğü Side’deki Apollon Tapınağı turistlerin ilgisini çekiyor.

Bölgeye tatile gelen turistler tarihi antik kente giderek bu görsel güzelliğe tanık oluyor. Güneşin batış anını görüntülemek ve fotoğraflamak için hazırlık yapan turistler, o an geldiğinde en güzel kareyi yakalamak için uğraş veriyor.

Side Apollon Tapınağı’ndan güneşin batışını izlemek için gelenlerin başında İskandinav, Alman ve İngilizler geliyor. Yine Antalya ve Alanya’dan Side Antik Kent’i gezmeye gelen Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiyalı turistler de tapınağa giderek gün batımında hatıra fotoğrafı çektirmeyi tercih ediyor.

Turist kafilelerinin tarihi mekâna getirerek muhteşem olaya tanıklık etmelerini sağlayan Bastıyalı Turizm Seyahat Acentesi Arkeoloji ve Eko Turizmi Uzmanı Mehmet Reşat Akıl, “Apollon Tapınağı önünde güneşin batıl anını izlemek güneşi az gören İskandinavlar için ayrıcalık. Bu ayrıcalığı da görüntüleyerek ölümsüzleştirmek istiyor.” diyor. Side-Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği(Side-TUDER) Başkanı Cengiz Haydar Barut da, yurtdışı destinasyon tanıtımlarında Apollon Tapınağı’ndaki bu olayı ön planda tuttuklarını belirtiyor. Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar ise, Apollon Tapınağı’nda güneş batımıyla ilgili önümüzdeki yıl beldenin tanıtımı için fotoğraf çekimiyle ilgili etkinlik düzenleyeceklerini kaydediyor. Tatil için geldiği Antalya’da Apollon Tapınağı’nda gün batımı fotoğrafı çekmeden Türkiye’den ayrılmanın eksiklik olacağını ifade eden Norveçli avukat Ghita Hinder, duygularını; “Farklı bir heyecan yaşadım.” diye ifade ediyor. Yine İtalyan asıllı fotoğraf sanatçısı Karkiss Timea, Tur Dağı’ndan doğuşunu Apollon Tapınağı’nda da batışını fotoğraflamanın ayrıcalığını yaşadığını belirtiyor.

NASA, 29 Mart 2006’daki tam güneş tutulma anını Apollon Tapınağı’ndan izlemişti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Apollon Tapınağı, Apollon Tapınağı Gün Batımı, Apollon Tapınağı Side, Apollon Tapınağı Turistler, Apollon Tapınağı Turizm, Mehmet Reşat Akıl, Side Apollon Tapınağı, Turizm Gazetesi,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları