Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Apollon Tapınağı’nda paslı demir krizi

16 Mart, 2013 | 12:23

Apollon Tapınağı'nda paslı demir krizi Apollon Tapınağı önündeki tarihi sütunların içindeki paslı demirler turizme zarar veriyor.

DSP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Çakmak, Side’de Apollon Tapınağı önündeki tarihi sütunların içindeki küflü demir görüntülerinin Türk turizmine zarar verdiğini söyledi.

Türk turizmin sembolü olan Apollon Tapınağı çevresindeki 2 bin 300 yıllık sütunlar içinden çıkan küflü demirlerin çirkin görüntü oluşturduğunu belirten Çakmak, turistlerin hatıra fotoğrafı çektirdiği tapınak taşlarında restore yapılarak çirkin görüntülerin ortadan kaldırılmaması gerektiğini kaydetti.

Tapınak çevresinde tarihi tapınak sütunları içinde bulunan küflü demirlerin ortadan kaldırılması için Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e mektup yazdıklarını belirten Çakmak, her yıl 5 milyon turistin ziyaret ettiği tapınağın çevre düzenlemesi temizliğinin Türk turizmine yakışmadığını söyledi.

Çakmak, “Turistlerin Apollon Tapınağı önünde hatıra fotoğraflarında paslı demirlerin süslemesi Türk turizmi adına üzüntü verici. Tapınak sütunlarındaki kirli paslı demir çıkıntıları 1991 yılından bu yana var. 22 yıldır sütunların korunmasına yönelik bir çalışma yok. 2 bin 300 yıllık tapınağın korunmasına yönelik çalışma yapılması için bakanlığın göreve davet ediyoruz. Bakanlık laf üretme yerine tapınakta çalışma yapmalı. Side destinasyonu, Avrupa’da Apollon Tapınağı ile biliniyor. Tarihi sütun içinden kirli paslı demirlerin çıkması Türk turizmi adına onur kırıcı bir durum.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahmet Çakmak, Apollon Tapınağı, Apollon Tapınağı Side, DSP Manavgat İlçe Başkanı, Kültür ve Turizm Bakanı, Ömer Çelik, Side, side turizm,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları