Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Anuga Gıda Fuarı Türkiye’ye geliyor

29 Ağustos, 2011 | 12:13

Uzun seneler Almanya’da yapılan Anuga Gıda Fuarı, Türkiye’ye geliyor. Fuarın tarihinde mutabakata varılırken, isim konusunda belirsizlikler devam ediyor.

Anuga’yı ülkeye getirmek adına girişimlerde bulunan İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, “Çalışmalarda sona geliyoruz, ancak bizim olmazsa olmaz dediğimiz bir isim var. Almanlar konuyu değerlendiyor. Belirsizlik ortadan kalktığında fuar, pek çok sektörü ihya edecektir.” dedi.

Organizasyonun Türkiye’ye büyük faydaları olacağını vurgulayan Mete, ”Bu fidanları, tohumları ekmemiz gerekiyor; çünkü yüz binlerce insan geliyor. Gittiğimiz ülkelerde bir yenilik gördüğümüzde, bunu ülkemize nasıl taşıyabiliriz diye aklımızdan geçiriyor, projeler üretiyoruz. Yabancılar da buraya geldiklerinde Türkiye’yi görme ve tanıma imkânı buluyor.” ifadelerini kullandı.

“SENEDE 15 MİLYAR DOLAR CEBİMİZDE KALABİLİR”

İhracatçının Türkiye’nin konumundan etkin bir biçimde yararlanamadığından yakınan Zekeriya Mete, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin lojistik bir üs olması için adımların süratle atılması gerekiyor. Türkiye’nin yaklaşık 130 milyar dolar ihracatı, 160-170 milyar dolar da ithalatı var ve bu da ortalama 300 milyar dolar ediyor. Normalde bir nakliye maliyetini ortalama yüzde 5 diye kabul ederseniz pek çok arkadaşımız ürünleri fob ya da cif alır. İhracatı yaparken fob ithalatı yaparken cif diyor. Hâlbuki biz bunu terinse döndürebilirsek, yani biz malı alırken Türk forwarderleri, brookerleri kullanabilirsek minimum yüzde 5 nakliyeden katma değer ülkemizde kalır. Yani bu da senelik 15 milyar dolara tekabül eder. İlgililerin bu durumu masaya yatırması, incelemesi gerekli. Nakliye

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları