Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Antik teknelerle Efes limanına ulaşılacak

10 Haziran, 2011 | 10:39

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Selçuk ilçesindeki Efes antik kentini ziyaret etti.

Buradaki antik liman yolunu inceleyen Ertuğrul Günay, Efes’e ayrı bir önem verdiklerini, dünya mirası kalıcı listesine alınması için uğraştıklarını söyledi. Efes antik kanalı projesini de iki yıl içinde tamamlamayı düşündüklerini kaydetti.

Efes’e verdikleri değerin bir göstergesinin, olarak Los Angeles Times gazetesine verdikleri reklam olduğunu vurgulayan Bakan Günay, AK Parti’nin İzmir’le ilgili birçok proje hazırladığını anlattı.

Antik kanalla ilgili daha önce pek ciddiyeti olmayan projeler üretildiğini hatırlatarak, “Bilimsel bazda araştırmalar, zemin etütleri yapmamız gerekiyordu. Kazı ekibiyle birlikte kısa sürede bunları tamamlayacağız. Limanın başlangıç noktasını tespit ettikten sonra doğrudan denizi içeriye çekmeye değil, deniz suyunu başka teknikle başlangıç noktasına alıp sirkülasyonu hızlandırmaya ve sudaki oksijeni arttırmaya çalışacağız. Kısa sürede antik dönemin teknelerine benzeyen teknelerle deniz kıyısından Efes antik limanına ulaşmak mümkün olacak.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı, İzmir’in müze şehir haline gelmesi ve Bergama’dan Efes’e kadar ören yerlerinin ayağa kaldırılmasının kendisini heyecanlandırdığını belirterek, 2013’te EXPO 2020 için karar verilmesinden önce bu projenin tamamlamış olacağını söyledi. Ertuğrul Günay, daha sonra Efes girişindeki turistler ve bir gelin damatla hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antik tekneler, Antik tekneler Liman, Efes Limanı, Ertuğrul Günay Expo, Ertuğrul Günay İzmir, Kültür ve Turizm Bakanı, Los Angeles Times,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları