Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Antik kent İsos’ta müzik sesleri yükseldi

21 Kasım, 2011 | 17:06

Tarih boyunca kılıç ve at seslerinin yankılandığı 5 bin yıllık antik kent İsos’ta müzik sesleri yükseldi. / Turizm Haberleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası tarafından Antik kent İsos’ta düzenlenen konser izleyenleri etkiledi.

MÖ 545 yılında önemli bir yerleşim merkezi olan İsos antik kentinde 2. Uluslararası Erzin Narenciye Kültür ve Sanat Festivali kapsamında senfoni konseri düzenlendi.

Tarihte Makedonya Kralı Büyük İskender ile Pers Kralı Daryus’un savaştığı yer olan antik kent İsos’a konser sayesinde çok sayıda ziyaretçi geldi. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın verdiği konserde sarı gelin parçası ve Mozart’a ait birbirinden özel parçalar dinleyicilere özel dakikalar yaşattı.

Bir süre önce basına yansıyan ‘Tarihi eserler tarla sınırı oldu’ şeklindeki haberler üzerine yetkililer harete geçmiş, saklı kentte 3 ay süreyle kazı çalışmaları başlatılmıştı. 30 kişilik kazı ekibinin yaptığı çalışmalarla Bizans dönemine ait tarihi hamamın kalıntıları ortaya çıkarılmıştı. Narenciye festivali kapsamında İsos’u canlandırmak amacıyla organize edilen senfoni konserine çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda vatandaş da konserin yapıldığı tarihi su kemerlerini büyük bir dikkatle inceledi. Vatandaşlar, kazı alanındaki hamam kalıntıları ve mozaikleri de bu konser sayesinde inceleme fırsatı buldu.

İsos’un eski günlerine dönmesi için çalıştıklarını söyleyen Erzin Kaymakamı İskender Yönden, yapılan çalışmaların olumlu karşılığını aldıklarını belirtti. İsos’un büyük bir savaşa sahne olduğunu anlatan Yönden, ‘‘Çok ciddi alanda kazı çalışmaları yürütülüyor. Tarihi bir hamamın bir bölümü gün yüzüne çıkarıldı. Senfoni konseriyle amacımız bu tarihi turistik bölgeyi Türkiye’ye duyurabilmektir.’’ dedi. Erzin’in tarihsel bir şehir olduğuna vurgu yapan Yönden, ‘‘Ben Kültür ve Turizm Bakanlığımıza sesleniyorum. Erzin, Hatay’da turizmde bir gelir kapısı olabilir. Bizans başta birçok medeniyete beşiklik etmiş bir toprak burası. Ve Kültür Bakanlığının Erzin’e daha fazla katkı sağlaması gerekiyor.’’ şeklinde açıklama yaptı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antik Kent, Antik kent İsos, Büyük İskender, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Erzin, Erzin Kaymakamı İskender Yönden, Erzin Narenciye Kültür ve Sanat Festivali, Hatay, İskender Yönden, İsos antik kent, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Makedonya, Makedonya Kralı Büyük İskender, Narenciye festivali, Pers Kralı Daryus, senfoni konseri,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları