Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Antalya’da Turizm Pazarı Üçe Bölündü

08 Haziran, 2017 | 12:46
Antalya Gelen Turistler

Antalya Gelen Turistler

 

Türkiye’nin Önemli Turizm Destinasyonu Antalya’da Turizm Pazarı Üçe Bölündü

Türkiye’nin dünyaca ünlü turizm destinasyonu Antalya’da 2017 rakamları, 2016’dakinin tam tersi rakamlar gösteriyor. 2016’da Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden charter yasağı nedeniyle yok denecek kadar az turist gelirken, bu yıl ise Rusya ve BDT ülkelerinden gelen turist sayısı rekor rakamlara doğru ilerliyor. Bazı Avrupa ülkelerinde düşüş oranları ise 2016’nın da altına indi. Rusya ve BDT ülkelerindeki artış, düşüş gösteren Avrupa ülkelerindeki kaybı telafi etmeye yetmiyor.

En çok Artış Gösteren Ülkeler

Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, mayıs sonu itibariyle turizm rakamlarını değerlendirirken. Buna göre Antalya’ya en çok turist gönderen 33 ülkeden 15’inde artış, 18’inde düşüş yaşandı. Rusya geçen yıl uygulanan yasak nedeniyle yok denecek kadar az turist gelmesi nedeniyle bu yılki rakamlarda rekor ölçüde yükseliş gösterdi. Rusya’dan gelen turist sayısı %5.315 arttı. Beyaz Rusya’dan %209, Kazakistan’dan %196, Ukrayna’dan %58, Polonya’dan %52, Estonya’dan %43, Slovakya’dan %40, Moldova’dan %43, Macaristan’dan %25, Litvanya’dan %24 artış gözlendi.

Turist olarak düşüş yaşayan ülkeler ise; Almanya %41, Hollanda %33, Danimarka %30, İsveç %58, İsviçre %30, Finlandiya %52, Letonya %34, Norveç %68, Avusturya %57, İtalya %26, Hırvatistan %42, Slovenya %45 düşüş yaşadı.

 

 

Ocak-Mayıs Arasındaki Rakamlar Yükselişte

Ocak-Mayıs dönemindeki 5 aylık rakamlara göre ise Rusya’dan gelen turist sayısı % 3 bin 137’lik artışla 21 bin 359’dan 691 bin 484’e çıktı. Almanya’dan ise % 35’lik kayıpla 376 binde kaldı. Ukrayna % 53 artışla 136 bin, İngiltere % 7’lik düşüşle 86 bin 500, Hollanda % 36’lık düşüşle 65 bin, İsrail %19’luk yükselişle 45 bin 500 turist gönderdi.

Antalya’nın Mayıs ayındaki toplam turist sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla %65 artışla 1 milyon 56 bin 971 oldu. Ocak- Mayıs dönemindeki rakam ise %30 artışla 1 milyon 911 bin 994 turiste ulaştı.

 

Antalya’da Turizm Pazarları Üçe Bölündü

Rakamlar gözlemlendiğinde, Rusya, BDT ülkeleri ve Doğu Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısı artarken, orta ve Kuzey Avrupa ülkelerinde ciddi düşüşler gerçekleşti. Batı Avrupa ülkeleri ve İngiltere’de ise rakamlar geçen yıla benzer düzeyde seyrediyor.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya, Turist sayısı, Turizm Pazarı, Türkiye,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları