Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Antalya’da Arykanda Antik Kenti Kazılarda Bulundu

15 Eylül, 2017 | 09:54

Arykanda Antik Kenti Antalya

Antalya’nın Finike ilçesindeki Arykanda Antik Kenti’nde yapılan kazılarda, bin 700 yıllık villa kalıntısı ortaya çıkarıldı.

Antik kentte devam eden kazılarda bölgenin önemini ortaya koyan önemli buluntular ortaya çıkarıldı.

Kazı Başkanı Doç.Dr. Macit Tekinalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arykanda’nın topografik özellikleri nedeniyle teraslar üzerine inşa edilmiş bir antik kent olduğunu söyledi.

Kamu binalarının da özellikle bu iş için yapılan teraslar üzerine inşa edildiğini anlatan Tekinalp, Arykanda’nın adını hemen eteğinde kurulu olduğu büyük kayalıktan aldığını ve “yüksek kayalığın yanındaki yer” anlamına geldiğini belirtti. Çoğu antik kentte kurucularının ismi yer alırken burada yer ismi verildiğine dikkati çeken Tekinalp, 47 yıldan bu yana bölgede kazı çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Arykanda Antik Kenti’nin bazı kaynaklarda “zevkine düşkün insanların yaşadığı yer” olarak bildirildiğine işaret eden Tekinalp, “Bu antik kentte 6 hamam bulunuyor. ‘Zevkine düşkün ifadesi’ çok sayıdaki hamamdan dolayı söylenmiş olabilir. Bir dağın yamacındaki bir kent ulaşımı zor bir yer. Elimizde çok lüks bir yaşam olduğuna dair çok fazla kanıt yok.” diye konuştu.

Arykanda’nın Büyük İskender’in rotası üzerinde olmayan ve çok fazla savaş görmemiş bir antik kent olduğunu anlatan Tekinalp, burada anayol üzerinde bulunmanın tüm avantajlarının kullanıldığını dile getirdi.

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya, Arkeoloji, Arykanda Antik Kenti, Finike,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları