Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Antalya yükselirken Yunanistan ve İspanya dibi gördü!

13 Aralık, 2018 | 15:24

Antalya yükselirken Yunanistan ve İspanya dibi gördü!

Alman turistlerin Türkiye ve Mısır’a yönelmeye başlamaları İspanya ve Yunanistan turizmine darbe vurdu. Kasım ayı paket tur satışlarında, Almanya pazarında Yunanistan ve İspanya dibe doğru giderken, Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’nın yükselişi ise devam etti.

Türkiye ve Mısır’a yönelmeye başlayan Alman turistler, İspanya ve Yunanistan turizminin etkiledi. Geçtiğimiz ay paket tur satışlarında, Almanya turizm pazarında Yunanistan ve İspanya dibe doğru giderken, Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’nın yükselişi ise devam etti.

Antalya yükselirken Yunanistan ve İspanya dibi gördü

Almanya’nın lider rezervasyon tedarikçisi Traveltainment’in verilerine göre, Alman vatandaşların rezervasyonları Mısır ve Türkiye’ye akarken, İspanya ve Yunanistan’a dönük talepte büyük düşüşler yaşandığı görülüyor.

İspanya’nın tüm destinasyonları için geçerli olan rezervasyonlarda geçtiğimiz aylarda çift haneli ciddi düşüş yaşandı. Bu destinasyonların başında gelen Palma Ekim ayında % 33 düşüş kaydederken, kasımda da yüzde 29 gerileme yaşandı. Mayorka Havalimanı da böylelikle Almanya’da en çok paket tur satışı yapılan destinasyonlar arasında 3. sıraya inmiş oldu.

İspanya’nın dünyaca ünlü Kanarya Adaları ise ekim ayında yaşadığı çift haneli düşüşün sonrasında, kasım ayında da çift haneli kayıp yaşadı. Bu bölgedeki destinasyonlardan Fuerteventure % 22, Las Palmas % 24, Tenrife yüzde 25 ve Arrecife satışlarında % 17 daralma gözlendi.

Alman turistler

Yunanistan pazarı da düşüşte

Bu yılın Kasım ayında Almanya turizm pazarında en büyük düşüşü yaşayan ülkelerden biri de adaları ile ünlü Yunanistan oldu. Eylül ayında yüzde 13, ekim ayında ise yüzde 17 düşüş yazan Heraklion Havalimanı, kasımda ise yüzde 30 düşme yaşamaktan kurtulamadı. Son bir kaç aydır inişli çıkışlı bir tablo sergileyen Rodos Adası’nda da kasım ayında yüzde 17 oranında bir kayıp yaşandı.

Turizmin başkenti Antalya yükseliyor

Yunanistan ve İspanya’nın bu düşüşüne karşın Antalya bu yıl ciddi bir ilerleme kaydetti. Ekim ayında Almanya’da yüzde 39 rezervasyon artışı kaydeden Antalya’nın, kasım ayında aldığı rezervasyonlarda da yüzde 54 oranında bir artış yaşandı. Bu oranla Antalya, kasım ayında da Almanya paket tur pazarının lideri oldu.

Alman turistler Mısır’ı da tercih ediyor

Almanlardan Türkiye’nin yanı sıra Mısır’a da yoğun talep var. Hurghada için 2017’nin aynı ayına bakıldığında % 13 oranında bir düşüş yaşansa da, Hurghada yüzde 19’luk payla kasım ayına en çok paket tur satışı yapılan ikinci destinasyon konumuna geçti. Bu yılın Kasım ayında, Mısır’ın bir diğer önemli destinasyonu Marsa Alam’a dönük satışlar ise % 36’lık bir yükselişte.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alman turist tercihi, Alman Turistler, Almanya, Antalya, Arrecife, Heraklion Havalimanı, İspanya, Mayorka Havalimanı, Mısır, Yunanistan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları