Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Antalya’ya gelen turist sayısı 8 milyonu aştı, Ruslar zirveyi kaptırmadı

06 Eylül, 2011 | 12:14

Turizmde çıkışını sürdüren Antalya, rekor üstüne rekor kırıyor.

Yılbaşından bu yana Antalya’ya tatile gelen turist sayısı yüzde 13 oranında artarak rekor kırdı. 1 Ocak-5 Eylül 2011 tarihleri arasında Antalya’ya gelen turist sayısı 8 milyon 23 bin 344’e ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde 7 milyon 108 bin 432 turist gelmişti.

Yıl sonunda 11 milyon turist hedefleyen Antalya, 8 milyon rakamını geçen yıla göre 20 gün erken yakaladı. Turizmin başkenti, geçen yıl 8 milyonuncu turiste ancak 25 Eylül tarihinde ulaşabilmişti.
Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, 2011 yılı ağustos ayında Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nden 1 milyon 676 bin 502 turist giriş yaptı. Son bir haftada Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı ise 364 bin 779 olarak gerçekleşti. Antalya’ya gelen turist sayısı aylık yüzde 11, yıllık yüzde 13 artış gösterdi.

RUSLAR ZİRVEYİ SEVDİ

Antalya’ya gelen turistlerin milliyet dağılımlarında ise Ruslar yine ilk sırayı aldı. Almanlarla liderlik mücadelesi veren Ruslar, rekor yenileyerek zirvedeki yerini sağlamlaştırdı. Antalya’ya gelen Rus turist sayısı, son üç aydır ilk sırada yer alıyor. Haziran ayında Almanları geçen Ruslar, temmuzun ardından ağustosta da zirvedeki yerini korudu. Bu yılın ilk 8 aylık döneminde Antalya’ya gelen Rus turist sayısı da rekor kırarak 2 milyonu aştı. Geçen yıl ocak-ağustos aylarında Antalya’ya 1 milyon 909 bin 761 Rus turist gelirken, bu yılın aynı döneminde bu sayı yüzde 12 artarak 2 milyon 139 bin 400’e yükseldi. Alman turist sayısı da aynı dönemde yüzde 10 artışla 1 milyon 548 bin 292’den 1 milyon 700 bin 848’e çıktı. Sekiz aylık dönemde Rusya’dan Almanya’ya göre 438 bin 552 daha fazla turist geldi.

Rusların, Antalya’ya gelen turistler içindeki milliyet payı da yüzde 27,87’den yüzde 31,16’ya yükseldi. Almanların payı ise yüzde 24,77’de kaldı. Antalya Kültür ve İl Turizm Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, yılbaşından bu yana Antalya’ya gelen turistlerin ülkelerine göre dağılımında Ruslar ve Almanları sırasıyla Hollandalı, İngiliz ve Ukraynalılar izledi. Yılbaşından ağustos ayı sonuna kadar Antalya’yı 381 bin 24 Hollandalı, 321 bin 939 İngiliz, 270 bin 796 Ukraynalı turist ziyaret etti. Hollanda’dan gelen turist sayısı yüzde 18, İngiltere’den yüzde 9 artarken Ukraynalı ziyaretçi sayısı yüzde 3 azaldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya, Antalya rus turistler, Antalya Turist, Antalya Turizm, Hollanda, Ruslar Turizm Haberleri, Turizm Haberleri,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları