Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

‘Antalya otellerinin yüzde 65’inin engelli turistleri ağırlama altyapısı var’

28 Ağustos, 2012 | 15:43

Türkiye’de tatile gelen engelli turistler, sağlıklı insanlarla birlikte tatil yapmak istiyor.

Antalya bölgesinde bulunan otellerin yüzde 65’inin engelli turistleri ağırlamaya yönelik altyapısının bulunduğunu belirten Uluslararası Çevre Vakfı(FEE)’nın 2011 yılında aldığı kararla engelli turistlerin tatil yaptıkları konaklama tesisinde plaja ulaşmada engelli yolu yapımını zorunlu hale getirdiğini söyledi.

Antalya’nın Manavgat ilçesi Kızılağaç Turizm Merkezi(KTM) Starlight Convention Center Otel Sahibi Ünal Akpınar, Avrupalı ve Rus engelli turistlerin yüzde 90’ının bölgede sadece engellilerin tatil yapabileceği konaklama tesisinde tatil yapmak istemediğini söyledi. KTM’de bulunan bin 400 yatak kapasiteli konaklama tesisini engelli turistlerinde tatil yapmasına yönelik dizayn ettiğini belirten turizmci Akpınar, konaklama tesisine gelen turistlerle yaptıkları yüz yüze görüşmelerde tatillerini yüzde 90’ının sağlıklı insanlarla birlikte tatil yapmak istediklerini dile getirdiklerini kaydetti. Otellerinin başta kongre, sağlık, kültür ve spor turizmi yanı sıra yüzde 40’ının engelli turistleri ağırlamaya yönelik olduğunu anlatan Akpınar, konaklama tesislerinde engelli turistlerin rahat bir şekilde plaja ulaşabileceği yol, spor tesisleri, havuz, asansör, araçtan indirme, tuvalet ve ihtiyaçlarını gidermeleri için A’dan Z’ye her tülü konforun bulunduğu söyledi. Akpınar, “Konaklama tesisimizin engelli turistlere de hizmet veriyor. 100 engelliden 90’nı sadece engellilerin tatil yaptığı otelde tatil yapmak istemiyor. Engelli turistler moral güçlerini yüksek tutmak ve kendi kendilerine yetebilmeleri için sağlıklı bireylele aynı ortamda bulunmak istiyor. Otelimizin turist ağırlığını Avrupa, İskandinav ve Ruslar oluşturuyor. Ailecek tatile gelen turistlerde engelli konuklarımız oluyor. Otel personelimiz engelli turistlerin rahat bir şekilde tatillerini yapmaları için her türlü desteği veriyor.” dedi.

“ENGELLİYE AİLECEK TATİL YAPMAK GÜÇ KATIYOR”

Rus Mobaly Turizm Seyahat Acentesi Sahibi Andrey Baranov, Antalya bölgesine tatile getirdiklerin turistlerin yüzde 6,2’ni yürüme, görme, spastik ve otistik engelli turistler oluşturduğunu söyledi. 2011 yılında Rusya Federasyonu’ndan 6 bin 700 engelliyi Antalya’ya tatile getirdiklerini belirten Baranov, 220’sinin grup halinde geldiğini geriye 6 bin 480’ninin ise arkadaş yarımı ve ailecek tatillerini yaptıklarını ifade etti. Antalya bölgesinde bulunan otellerin yüzde 65’inin engelli turistleri ağırlamaya yönelik altyapısının bulunduğunu belirten Baranov, Uluslararası Çevre Vakfı(FEE)’nın 2011 yılında aldığı kararla engelli turistlerin tatil yaptıkları konaklama tesisinde plaja ulaşmada engelli yolu yapımını zorunlu hale getirdiğini söyledi. Baranov, “Getirdiğimiz engelli turistlerin büyük çoğunluğu tatillerini aileleriyle birlikte yapıyor. Engelliye ailecek tatil yapmak güç katıyor. Toplu halde genelde engelli rehabilitasyon merkezleri tatillerini birlikte yapıyor.” dedi.

Belçika Uzw Deu Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Krista San Eyvole, 3 yıldır 60 spastik ve yürüme engelliyi Manavgat Çolaklı’da bir otele tatile getirdiklerini söyledi. Engelli turistlerin tatil masrafının yüzde 40’ını Belçika Devleti’nin karşıladığını belirten Eyvole, geri kalan yüzde 60’ını ise engellilere yönelik hizmet verem sivil toplum kuruluşları ile ailelerin karşıladığını kaydetti. Eyvole, 3 yıldır tatil yaptıkları konaklama tesisinin engellilerin rahat bir şekilde ihtiyaçlarını karşılamada her türlü konforum tam olduğunu sözlerine ekledi.

Doğuştan yürüme engelli olduğunu belirten İngiliz turist Tony Neubert, tatil yapmada tek başına temel ilhtiyaçlarını karşılamayadığı ve ailesini çok sevdiği için 2 yıldır tatillerini ailecek Manavgat’ta bir otelde yaptıklarını kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya manavgat otelleri, Antalya Otel, Antalya Otelleri, Antalya otelleri engelliler, Antalya otelleri haber, Antalya otelleri turist, Antalya otelleri turistler, Engelli Turistler, Manavgat,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları